Кредитний рейтинг

Кредитний рейтинг є процедурою оцінки особи, підприємства або держави. В банківській справі рейтинг рівнозначний оцінці платоспроможності боржника. Для надання такої оцінки використовуються певні показники, які розраховуються за допомогою власних критеріїв банку («надання внутрішньо-банківських рейтингів»; див. підхід IRB «Базель ІІ») або ж рейтингових агентств («зовнішній рейтинг» в «Базель ІІ»).

Наявність кредитного рейтингу є важливою умовою відкритого фінансового ринку і використовується на міжнародному рівні:

 — в регуляторних цілях;

 — при проведенні переговорів з інвестором і залученні коштів як шляхом публічних запозичень, так і у вигляді кредитів;

 — для вдосконалення систем ризик-менеджменту у фінансових установах, які спеціалізуються на інвестиційному кредитуванні.

Світова практика використання рейтингів

На фінансових ринках світу рейтинги широко застосовуються для порівняння між собою компаній в різних секторах економіки та прийняття інвестиційних рішень. Крім того, держава застосовує кредитні рейтинги в регуляторних цілях.

Кредитні рейтинги як атрибут фінансового ринку виникли в Сполучених Штатах Америки в першій половині ХІХ сторіччя в період підвищення попиту на облігації залізничних компаній, а також для активного залученням приватного капіталу на фінансовий ринок. Освоєння нових територій вимагало створення необхідної транспортної інфраструктури, а будівництво залізниць відбувалося за рахунок коштів приватних інвесторів, майже без залучення ресурсів держави.

Саме в той період було закладено підґрунтя для створення першого рейтингового агентства, а саме Standard & Poor's. В контексті існуючої на той час ситуації Генрі Пур випустив "Історію за зіничних доріг і каналів США", роботу, в якій спробував систематизувати фінансову і операційну звітність компаній, що працюють у [[Залізничний транспорт|залізничній сфері. Така інформація виявилася необхідною ринку і надалі мала популярність, що сприяло розробці та публікації такого дослідження на постійній основі. Стрімкий розвиток світової економіки та її глобалізація сприяли поширенню попиту на рейтингові послуги в Європі та Азії. На 70-ті роки ХХ сторіччя припадає закріплення в США державного регулювання рейтингових оцінок на законодавчому рівні, що з часом було зроблено більшістю країн Євразії.

На сьогоднішній день в усіх країнах Євросоюзу в регуляторних цілях кредитні рейтинги використовуються при визначенні вимог до капіталу. Орієнтиром служить остання редакція рекомендацій Базельського комітету з банківського нагляду (Базель-ІІ та Базель-ІІІ). Відповідно до цих документів, необхідно враховувати кредитні рейтинги при розрахунку розміру регулятивного капіталу (рейтинги характеризують рівень кредитних ризиків активів, в які розміщено капітал).

Велика кількість фінансових інституцій, в першу чергу, банки, користується кредитними рейтингами при визначенні доцільності кредитування позичальника. Також досить часто зустрічається практика врахування кредитного рейтингу при визначенні ставки за позикою або умов щодо надання забезпечення. В цьому випадку, чим вищим є кредитний рейтинг, тобто компанія-позичальник оцінюється як більш надійна, тим вигіднішими можуть бути умови запозичення.

У випадку публічного розміщення цінних паперів (акцій, облігацій) наявність кредитного рейтингу є важливою, хоч і не завжди обов’язковою умовою успішного залучення інвестицій. В цьому випадку інвестор бере до уваги не лише рівень кредитного рейтингу, але навіть його наявність, оскільки останнє свідчить по відкритість емітента.

На сьогоднішній день в Україні працюють три міжнародних агентства, які визнані Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку: Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings. Так, рішенням НКЦПФР №2314 від 27.12.2007 було затверджено рівні рейтингових оцінок, які використовують ці рейтингові агентства при визначенні рейтингів в Україні.

Огляд типових показників

Існує три найбільших рейтингових агентства «Moody's», Standard & Poor's та Fitch Ratings, які, за різними оцінками, володіють 85% світового ринку.

Країни світу згідно рейтингу Standard & Poor's
AAA AA A BBB BB B CCC CC/D

Наступна таблиця надає огляд типових показників згаданих компаній.

Moody’s S&P Fitch  
Long-termShort-termLong-termShort-termLong-termShort-term 
AaaP-1AAAA-1+AAAF1+Вищий інвестиційний клас
Aa1AA+AA+Високий інвестиційний клас
Aa2AAAA
Aa3AA-AA-
A1A+A-1A+F1Підвищений інвестиційний клас
A2AA
A3P-2A-A-2A-F2
Baa1BBB+BBB+Нижчий інвестиційний клас
Baa2P-3BBBA-3BBBF3
Baa3BBB-BBB-
Ba1Not primeBB+BBB+BНе інвестиційний клас
Спекулятивний
Ba2BBBB
Ba3BB-BB-
B1B+B+Highly speculative
B2BB
B3B-B-
Caa1CCC+CCCCCКлас істотного ризику
Caa2CCCЕкстремально спекулятивний клас
Caa3CCC-Клас дефолту з малою
вірогідністю зростання
CaCC
C
CD/DDD/Дефолт
/DD
/D

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.