Інститут біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

Інститу́т біографі́чних дослі́джень Націона́льної бібліоте́ки Украї́ни і́мені В. І. Верна́дського — науково-дослідна інституція, національний центр біографічних досліджень.

Інститут біографічних досліджень
Споруда, у якій розміщено інститут
Споруда, у якій розміщено інститут
Основні дані
Засновано 1994
Приналежність Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Сфера біографістика
Розташування Київ
Адреса Володимирська вул., 62 (станція метро «Університет»), каб. 125
Вебсторінка Інститут біографічних досліджень

Заснування

Заснований 1 квітня 1994 року як відділ біографічних досліджень Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Рівно через рік — 1 квітня 1995 року — реорганізований в інститут[1]. Установу було позиціоновано як безпосереднього продовжувача справи Постійної комісії ВУАН для складання Біографічного словника діячів України, що діяла впродовж 1918—1933 років. З початку 21 століття інститут взяв курс на створення національного електронного науково-довідкового ресурсу історико-біографічної інформації — «Українського національного біографічного архіву» (УНБА) — інтегративного вітчизняного науково-інформаційного Інтернет-порталу з біографістики, який поєднував би у собі риси електронної версії масштабного довідкового національного біографічного зводу — Українського біографічного словника, фундаментальної електронної бібліотеки дослідницьких праць, літературних біографічних творів та документальних джерельних видань з української біографістики, генеалогії, геральдики, електронного архіву матеріалів з вітчизняної іконографії, а також дієвого методичного та координаційного інструменту об'єднання і спрямування зусиль дослідників-біографістів з регіонів України та українського зарубіжжя.

Директори

Структура

  • Відділ теорії та методики біобібліографії (завідувач — кандидат історичних наук Любовець Надія Іванівна).
  • Відділ формування електронних інформаційних ресурсів (завідувач — кандидат історичних наук Яценко Олег Миколайович).

Основні напрями діяльності

  • Розробка теоретичних і методичних проблем біографістики та біобібліографії як спеціальних історичних дисциплін.
  • Вивчення тенденції розвитку вітчизняної біографіки в різні історичні періоди, досвіду формування друкованих та електронних ресурсів біографічної та біобібліографічної інформації.
  • Координація досліджень з біографістики в Україні.
  • Формування співтовариства вчених з різних академічних установ, університетів, бібліотек, архівів та музеїв України[2][3].

Бази даних

В інституті створені бази даних біобібліографічної інформації:

  • іменний покажчик як основа для створення Українського біографічного словника і тематичних та регіональних біографічних видань (база даних «Алфавітний словник Українського біографічного словника»);
  • відомості про дослідників у галузі національної біографістики (база даних «Автори статей до Українського біографічного словника»);
  • реєстри джерел біографічних даних (база даних «Джерела національної біографістики»).

Створені бази даних використовуються:

  • для проведення біографічних досліджень;
  • при підготовці реєстрів імен різних тематичних, регіональних, хронологічних тощо словників, довідників і покажчиків;
  • у практичній діяльності, зокрема, в галузях культури, освіти й політики.

Друкований орган

Друкованим органом Інституту є збірник наукових праць «Українська біографістика = Biographistica Ukrainica»

Примітки

  1. Попик В. І. Досвід першого десятиліття діяльності Інституту біографічних досліджень НБУВ на тлі розвитку сучасної біографістики // Українська біографістика. — 2011. — Вип. 8. — С. 11
  2. Інститут біографічних досліджень
  3. Куриленко Т., Ляшко С. Інститут біографічних досліджень: напрями діяльності // Бібліотечний вісник. — 1998. — № 5. — С.53–56.

Посилання

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.