Ірдинь (річка)

Ірди́нь — річка в Україні, ліва притока Тясмину. Протікає по території Черкаської області на північному заході Ірдино-Тясминської низовини.

Ірдинь
Ірдинь біля м. Сміла
49°15′20″ пн. ш. 31°53′44″ сх. д.
Витік Ірдинське болото
Гирло Тясмин
Басейн басейн Дніпра
Країни:  Україна
Прирічкові країни:  Україна
Черкаська область
Регіон Черкаська область
Ідентифікатори і посилання

Опис

Бере початок на Ірдинському болоті, невеликою ділянкою протікає на північно-східній окраїні Городищенського району, де в окремих місцях є природною межею з Черкаським районом. Після Черкаського району річка протікає територією міста Сміла, де і впадає у Тясмин.

Ірдинь та Ірдинка, яка впадає в Дніпро біля села Лозівок, вище Черкас, поєднані смугою Ірдинських боліт. Очевидно, колись це було річище, котре витікало з Дніпра, утворюючи острів, на якому пізніше було побудовано Черкаси.

Назва

В історичних джерелах річка вперше згадується з 1552 року під назвою Рдень[1]. Окрім цього, річка має й інші назви Єрдань, Ірдень, Ірдина[2], Ірдин. Назву річки виводять від давньоруського «Ръд-инь» — де основа «ръд» означає «червоний», «русий», а «инь» — давньоруський суфікс. На думку краєзнавця Черкаської області Михайла Пономаренка ця назва пов'язана з рудою, що траплялася в Ірдинському болоті і яка зафарбовувала воду в червонуватий колір[3].

Незалежний дослідник Валентин Стецюк дотримується булгарської гіпотези, згідно якої у скіфські часи тут (?!) проживали давні булгари, предки сучасних чувашів, тому, можливо, назва Ірдинь має булгарське походження, оскільки чув. иртěн «відділятися» дуже пасує до цієї ситуації.[4][неавторитетне джерело].

Населені пункти

У заплаві річки в її верхній течії розташоване смт Ірдинь, а в гирлі — селище Ірдинівка.

Природно-заповідний фонд

У долині річки створено гідрологічний заказник місцевого значення Ірдинське болото.

Примітки

  1. «Архивы Юго-Западной России»
  2. Словник гідронімів України. — К., 1979
  3. Пономаренко М. Звідки назва Ірдинь //Серп і молот. — 1985. — 24 серпня
  4. Булгарська топоніміка в Східній Європі
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.