Басейн Дніпра
Басейн Дніпра — водозбір річки Дніпро з загальною площею 531 817 км², з яких 289 000 км² знаходяться на території України.
Область водозбору Дніпровського басейну межує з басейном російської річки Волги на північному сході, з басейном річки Сіверський Донець на сході та з кількома невеликими водосховищами на південному сході, які впадають в Азовське море. Південний край водозбірної зони межує з іншими невеликими водосховищами, річки яких впадають у Чорне море. На півдні водозбірної зони, на заході від міста Херсон, річка проходить естуарій Дніпровсько-Бузький лиман по якому річка впадає в Чорне море. На південному заході водозбірної зони річка також межує з басейном Піденного Бугу, який, в тому числі, є частиною його водозбірної зони. На заході Дніпро перетинається з басейном річки Вісла. А на північному заході зона його водозбору межує з басейнами річок Мемеле та Західної Двіни.
Найбільш яскравими та великими річками басейну є Дніпро із загальною довжиною 2201 км та Десна із довжиною 1130 км.
З давно заселених основних українських земель лише Галичина, західна частина Волинської землі й Закарпаття лежать за межами Дніпровського басейну.
У басейні Дніпра протікає 15 380 малих річок або ж близько 25 % від їх загальної кількості в Україні. Сумарна їхня довжина — 67 156 км, із них річок, довжиною 10 км і більше — 13 998 із сумарною протяжністю 35 041 км.
Джерела
- Коротка історія освоєння Дніпра // Яцик А. В., Яковлєв Є. О., Осадчук В. О. // 2002 р.
- Энцыклапедыя прыроды Беларусі // І. П. Шамякін // 1985 р.
- Географический энциклопедический словарь // А. Ф. Трешников // 1989 р.
- Географічна енциклопедія України // О. М. Маринич., М. П. Бажана // 1989 р.