Істміко-цервікальна недостатність

Істміко-цервікальна недостатність (лат. insufficientia isthmicocervicalis; анат. isthmus [uteri] «перешийок матки» + cervix [uteri] «шийка матки») — патологічний стан шийки матки під час вагітності, синдром, який проявляється як нездатність протистояти внутрішньоматковому тиску і утримувати зростаючий плід в порожнині матки. Це провокує викидень на ранніх строках або передчасні пологи на терміні від 28 тижнів гестації.

Істміко-цервікальна недостатність
Спеціальність акушерство
Ведення Cervical cerclaged
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 GA15.6
МКХ-10 N88.3
DiseasesDB 2292
MeSH D002581

ІЦН та невиношування вагітності

Механізм переривання вагітності при ІЦН полягає в тому, що у зв'язку з укороченням і розм'якшенням шийки матки, відкриттям внутрішнього зіву і цервікального каналу, плодове яйце не має фізіологічної опори в нижньому сегменті матки. При збільшенні внутрішньоматкового тиску (зростання маси плоду і кількості навколоплідних вод по мірі розвитку вагітності) на область функціонально недостатнього нижнього сегмента і внутрішнього зіву, відбувається випинання плодових оболонок в канал шийки матки, вони розкриваються, передчасно виливаються або й інфікуються.

Розвиток ІЦН перебігає безсимптомно, жінка не відчуває будь-яких змін. Встановити факт ІЦН дозволяє вимірювання довжини шийки матки вагінальним УЗД датчиком та/або ручний огляд шийки матки (довжини, консистенції, розкриття) на кріслі. Безпосередньо перед викиднем і передчасними пологами іноді може виникати відчуття легкого розпирання у піхві, що спричинюється плодовими оболонками, що пролабують через цервікальний канал. При цьому досить незначного підвищення внутрішньоматкового тиску (кашель, чхання, рухи плоду) і плодові оболонки розриваються; іноді стрімко і малоболісно відбувається викидень цілого плодового яйця. Недостатність шийки матки за описаної клінічної картини зустрічається у 4-10 % пацієнток вже при першій вагітності.

Методи корекції ІЦН під час вагітності

Хірургічна корекція

Хірургічна корекція полягає у накладенні швів на шийку матки. Вона ефективна при виконанні в термінах до 16-18 тижнів вагітності. При оперативному втручанні в пізніші терміни ефективність достовірно знижується і зростає ризик ускладнень. При хірургічному методі корекції використовують наркоз, антибіотикотерапію і гормональні засоби для зняття зайвого тонусу матки, що має вплив на майбутню дитину.

Серед нечастих ускладнень хірургічного методу лікування ІЦН: розрив шийки матки, травма плодового міхура, стимуляція пологової активності внаслідок неминучого викиду простагландинів при маніпуляції, сепсис, ендотоксичний шок, ускладнення при розродженні, стеноз шийки матки, прорізування швів, ускладнення анестезії.

Нехірургічна корекція (застосування акушерських розвантажувальних песаріїв)

Нехірургічна корекція ІЦН з використанням акушерських песаріїв розвантажуючих різних конструкцій використовується в ряді країн (Німеччина, Франція) більше 30 років, у країнах СНД (Росія, Білорусь, Україна) — понад 18 років. Переваги даного методу корекції недостатності шийки матки під час вагітності полягають в його атравматичності, досить високої ефективності (85 %), безпеці, відсутності впливу на плід, можливості застосовувати як амбулаторно, так і в умовах стаціонару у будь-який термін вагітності.

Джерела

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.