Історія Андорри

Середньовіччя

Перша згадка про Андорру датується 778 р., коли цими долинами вестготи з м.Сео-де-Урхель тікали від арабів до Піренейських гір.

Традиція приписує засновання Андорри Карлу Великому. Він зупинив просування арабів та надав Андоррі незалежність у 803 р. Андорра згадується в хроніках починаючи з IX ст. Державою керував князь Урхелю (Каталонія), а потім єпископ Урхеля. Наприкінці 12 ст. виникла суперечка між французькими і іспанськими єпископами та князями стосовно успадкування трону. Спір було розв'язано у 1278 р.

За договором 1278 р. князівство перебуває під спільним управлінням французьких графів Фуа (їхні права 1607 р. перейшли до глави французької держави) та єпископів з міста Ла-Сеу-д'Уржель у Каталонії. Середньовічна структура управління проіснувала до ХХ ст.

У 1419 р. утворюється «Рада землі» (кат. Consell de la Terra), фактично парламент Андорри. Згодом він змінить назву на «Генеральну Раду».

XX століття

1933 р. було запроваджене загальне виборче право для чоловіків, а у 1970 для жінок. 7 липня 1934 р., користуючись нестабільним політичним станом у країні, російський білоемігрантський авантюрист Борис Скосирев (який видавав себе за Бориса Романова — одного з родичів останнього російського імператора Миколу II) зі спільниками захопив владу в Андоррі, проголосив її монархією, а себе — королем Борисом. Після того, як він 22 червня 1941 р. оголосив війну Німеччині, в липні монарха-самозванця заарештували французькі жандарми та відправили до німецького концтабору Верне в окупованій Франції (поблизу Перпіньяна), де він помер у 1944.

У 1976 р. була утворена перша політична організація Андорри — Демократична партія Андорри. Перший прем'єр-міністр був призначений у 1981 році. Законодавча і виконавча гілки влади були розділені в 1982 р.

14 березня 1993 р. на референдумі була прийнята перша конституція країни. За конституцією Андорра є суверенною державою (хоча й надалі співкерівниками Андорри залишаються президент Франції та єпископ уржельський). Андорра має парламентсько-кабінетну систему врядування. 1993 р. Андорра стала також членом ООН.

Джерела

  • І. І. Дахно. Країни світу: енциклопедичний довідник. Київ. «МАПА». 2004. — 608с. с.23.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.