Історія освоєння мінеральних ресурсів Оману

Історія освоєння мінеральних ресурсів Оману

Від давніх часів до ХІХ століття

Перші свідоцтва використання каменя для вироблення знарядь датуються нижнім палеолітом (ймовірно, понад 700 тис. років тому). Видобуток глин для виготовлення посуду і будівництва жител ймовірно починається вже в епоху неоліту.

Найдавніші знахідки міді датуються 3-м тис. до  РХ Тоді ж на території Омана починається експлуатація родовищ мідних руд. Основний район зосередження давніх мідних рудників розташовувався в гірських масивах поблизу Оманської затоки. Тут на площі близько 30 тис. км² відомо понад 100 мідних родовищ і рудопроявів, пов'язаних з офіолітовим комплексом (найпотужніші Ласайль, Самдах, Раках). Всі ці родовища були об'єктами видобутку руд починаючи з 3-го тис. до н. е. — аж до пізнього середньовіччя. Знайдені залишки штолень, шахт, ознаки відкритих робіт. На багатьох з них збереглися сліди металургійної діяльності (відвали шлаків, металургійні горни тощо). Знайдено багато селищ металургів і гірників. Поширена думка, що в Омані знаходилася легендарна «країна міді Маган», звідки отримували цей метал древні шумери. Найдавніші мідні рудники розташовувалися в місцевостях Ваді-Джізі, Нізва, Майсар.

Підйом гірничої справи відбувся у VII ст. до РХ, коли нарівні з міддю з'являється залізо, яке здебільшого витіснило Мідь близько III ст. до РХ Видобуток руди на всіх великих копальнях збільшується в цей час в декілька разів. Арабські джерела X ст. свідчать про мідні розробки Джебель-Маадін поблизу Сухара і поблизу Біркат-аль-Мавз.

У 1340 перський автор Аль-Мустауфі повідомляє про те, що на морському узбережжі Омана є копальні корунду, карнеолу, дорогоцінних каменів, золоті, срібні, залізні, мідні і магнетитові рудники. З вичерпанням багатих родовищ гірничий промисел занепадає (пізнє середньовіччя).

ХХ-ХХІ століття

Видобуток нафти і газу бере початок з пошукових робіт 1956 р. Перше родовище нафти Нат IX відкрито в 1963 р. У цьому ж році виявлені найбільші родовища Оману — Фахуд та Йібаль. На початку 1970-х років відкриті родовища в центральному районі, а в 1978-80 роках — на північному заході країни. Зараз практично вся територія Оману входить до Нафтогазоносного басейну Перської затоки. Річний видобуток нафти у 1980-х роках становив приблизно 20 млн т, причому експорт дорівнював видобутку.

В 1968 р. в Оманських горах по ознаках давніх гірничих виробок були відкриті родовища мідних руд, які експлуатуються з 1980-х років.

На рубежі XXXXI ст. видобувна промисловість представлена в основному нафтогазодобувною галуззю, видобувають також мідь, хроміти, вапняк та інш. У 1997 р. щодня добувалося близько 120 тис. т нафти. За таких темпів видобутку її запасів вистачить приблизно до 2013 р. На початку XXI ст. видобуток нафти в країні зменшується.

Див. також

Джерела

  • Білецький В. С., Гайко Г. І. Хронологія гірництва в країнах світу. — Донецьк : Донецьке відділення НТШ : Редакція гірничої енциклопедії : УКЦентр, 2006. — 224 с.
  • Гайко Г.І., Білецький В.С. Історія гірництва: Підручник. - Київ-Алчевськ: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", видавництво "ЛАДО" ДонДТУ, 2013. - 542 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.