Ісіда Та-Хемджерт

Ісіда Та-Хемджерт (XII ст. до н. е.) давньоєгипетський діяч, Велика царська дружина, Дружина бога Амона.

Ісіда Та-Хемджерт
Ісет-Тахемджерт
Рамсес III і Ісіда Та-Хемджерт
Давньоєгипетський фараон
Власне ім'я (номен): 3st t3 hm ḏjrt
Ісід-Та-Хемджерт—
«Ісіда, та що дорога»

 







В шлюбі з Рамсес III
Діти Рамсес VI
Меріамон
Мати Хемджерт
Народився XII ст. до н.е.
Помер XII ст. до н.е.
Місце поховання Долина цариць

Життєпис

Ймовірно, мала частково арамейське походження. На це вказує ім'я її матері — Хемджерт (Хабадджілат або Хебнерджент). Коли саме стала дружиною фараона Рамсеса III — невідомо. Можливо, до того або водночас отримала титул Дружини бога Амона. Після народження сина Амунерхепешефа — майбутнього фараона Рамсеса VI — отримала титул Мати царя. Деякий час вважалося, що Ісіда Та-Хемджерт була також матір'ю Рамсеса IV, але у 2010 році цю версію було спростовано. Також мала доньку Меріамон. Припускають, що її сином міг бути Хаемуасет II, що став верховним жерцем Птаха.

Про шанований статус свідчить велична статуя в храмі Мут в Карнакі, зведена за наказом Рамсеса III. Ісіда Та-Хемджерт була жива ще на початку правління її сина Рамсеса VI. Припускають, що вона могла бути радницею чи сприяти синові зайняти трон.

Поховання

Мумію знайдено в гробниці QV51 в Долині цариць. Вважається, що зведення цієї гробниці тривала з кінця правління Рамсеса III до початку панування Рамсеса VI. Гробницю цариці було пограбовано наприкінці XX династії.

Гробниця складається з коридору, що закінчується в головній залі з двома бічними камерами. Коридор прикрашають сцени, що зображують Ісіда Та-Хемджерт перед божествами Птахом-Сокаром, Атумом і Осірісом. Зовнішні косяки для основної зали містять тексти про Рамсеса VI. Бічні кімнати прикрашені сценами з різноманітними богинями, зокрема Нейт, Серкет, Ісідою і Нефтідою.

Фрагменти червоного гранітного саркофага наразі знаходяться в Єгипетському музеї в Турині (Італія).

Джерела

  • Porter, Bertha and Moss, Rosalind, Topographical Bibliography of Ancient Egyptian Hieroglyphic Texts, Statues, Reliefs and Paintings Volume I: The Theban Necropolis, Part 2. Royal Tombs and Smaller Cemeteries, Griffith Institute. 1964, pg 756
  • Joyce Tyldesley: Die Königinnen des Alten Ägypten. Von den frühen Dynastien bis zum Tod Kleopatras. Koehler & Amelang, Leipzig 2008, ISBN 978-3-7338-0358-2, S. 167—168.
  • Aidan Dodson & Dyan Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, Thames & Hudson (2004) ISBN 0-500-05128-3, pp.186-187
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.