Ітін Вівіан Азарійович

Ітін Вівіан Азарійович (26 грудня 1893 року, Уфа 22 жовтня 1938 року, Новосибірськ) — російський радянський письменник-фантаст, один з основоположників радянської фантастики, поет, драматург, публіцист, сценарист і організатор літературного життя; революціонер, юрист, учасник полярних експедицій. Автор першого радянського науково-фантастичного роману[1].

Ітін Вівіан Азарійович
Народився 26 грудня 1893 (7 січня 1894)
Уфа, Башкирська АРСР, Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка, Російська імперія
Помер не пізніше 22 жовтня 1938
Новосибірськ, СРСР
Країна  СРСР
Діяльність письменник
Alma mater Петербурзький університет
Мова творів російська
Роки активності з 1913
Magnum opus рос. Страна Гонгури (Открытие Риэля)
Партія ВКП(б)
Батько Азарій Ітін
Мати Зінаїда Ітіна (Короткова)
Діти Лариса Ітіна

Біографія

Батько Ітіна Азарій Олександрович походив з родини бідних ремісників-євреїв, у молодості прийняв православ'я; займався адвокатською практикою в Уфі. Мати актриса уфимського любительського театру[2]. Вівіан був третьої дитиною у сім'ї Ітіних.

Вівіан Ітін з ранньої юності сповідував радикальні погляди на існуюче суспільство, на відміну від батька, який був прибічником кадетів.

Був одним з кращих учнів Уфимського реального училища. В 1912 році вступив до Психоневрологічного інституту. Через рік перевівся на юридичний факультет Петербурзького університету, який не закінчив через свою участь у подіях Революції.

11 грудня 1917 року призначений у відділення державного права Наркомату юстиції РРФСР. У березні 1918 року разом з усім апаратом радянського уряду був евакуйований до Москви, пізніше переїхав до Уфи. Невдовзі тут розпочалося повстання Чехословацького корпусу, що ліквідувало в місті Радянську владу. Під час мобілізації, оголошеної Комучем, Ітіна було записано рядовим телеграфістом у російсько-чеський полк, де він прослужив три місяці. Пізніше його було прикомандировано перекладачем до американської місії Червоного хреста і американської Християнської асоціації молоді.

В умовах кадрового голоду більшовиками призначений виконувати обов'язки завідувача губернського юридичного відділу у Красноярську. За обов'язком служби Ітіну доводилось підписувати смертні вироки, головувати у реквізиційній комісії. У грудні 1920 року був прийнятий до лав РКП(б).

У 1921 році Ітіна перевели до повітового міста Канськ на пропагандистську роботу. Саме тут Ітін вирішує відійти від чиновницької кар'єри і зайнятися літературою. В червні 1922 року його було переведено до Сибірського крайового державного видавництва.

Навесні 1925 року був виключений з партії через донос, відновлений через півроку. У цьому ж році від дизентерії помирає син Ітіна.

В 1926 році на з'їзді сибірських письменників Ітіна було обрано секретарем письменницького правління. У 1928—1929 роках — секретар редакції журналу «Сибірські вогні», в 1933—1935 роках — редактор цього часопису. На новій посаді робив спроби суміщати кон'юнктурні вимоги і друк актуальних літературних новинок. У 1934 році Ітіна обрали головою правління Західносибірського об'єднання письменників, а також делегатом першого Всесоюзного з’їзду письменників. 19 серпня 1936 року разом з іншими письменниками узяв участь у мітингу проти «антирадянського терористичного центру» з вимогою розстрілу Г. Зинов'єва, Л. Каменєва та ін.

Проте слідування кон'юнктурі на врятувало Ітіна — органами НКВС була складена тенденційна довідка на письменника, у якій основний наголос робився на його соціальному походженні та фактичній участі в антибільшовицьких формуваннях у роки Громадянської війни. 11 листопада 1937 року Ітіна було виключено з ВКП(б). У квітні 1938 року було проведено обшук у помешканні Ітіна, потім його арешт. Йому закидали шпіонаж на користь Японії та участь у корреволюційній правотроцькістській організації. 17 жовтня 1938 року Ітіна було засуджено до вищої міри покарання, а 22 жовтня — розстріляно.

Творчість

Згідно спогадів письменника, в 11-річному віці брав участь у випуску рукописного революційного журналу, що потім був конфіскований царською охранкою. Перший справді літературний досвід здобув, друкуючись у передреволюційні роки в петроградському журналі «Рудін».

У ті роки була написана повість «Відкриття Ріеля». У редакції 1922 року цей твір, що став романом, отримав назву «Країна Гонгурі». Прибравши неактуальних на той час персонажів, а також дещо видозмінивши сюжет, письменник створив оригінальний твір про незвичні сни засудженого до розстрілу революціонера, який мандрує інопланетними світами. Даний твір є раннім зразком комуністичної утопії. Роман був добре сприйнятий Максимом Горьким, проте критикувався у пресі; надалі Ітін полишив наукову фантастику.

До 1933 року друкував уривки задуманого роману про Громадянську війну, який так і не закінчив.

У 1920-х активно публікуватися в журналі «Сибірські вогні»: регулярно з'являлися його вірші, рецензії та нариси. Перша книга віршів вийшла в 1923 році. Поезія Ітіна значною мірою віддавала данину часу — часто висвітлювалася тема логіки революційного протистояння. Проте, незважаючи на свої погляди, схвально оцінював творчість Миколи Гумільова[3].

Інша тема творчості Вівіана Ітіна — освоєння Півночі. Саме цій тематиці були присвячені кілька книг документальної прози, що прославили ім'я поета з Новосибірська. Повість «Каан-Кереде» (1926; кіносценарій 1928) присвячена першим радянським авіаторам[4]

Реабілітація

Наприкінці 1955 року Лариса Ітіна, донька письменника, звернулася з листом до Президії ЦК КПРС щодо перегляду матеріалів справи батька. Військовим трибуналом Сибірського військового округу 11 вересня 1956 року Ітіна було реабілітовано за відсутністю складу злочину.

Бібліографія[5]

Романи

  • 1922 Країна Гонгурі (Відкриття Ріеля) (рос. Страна Гонгури (Открытие Риэля))
  • Кінець страху [незакінчено, неопубліковано] (рос. Конец страха)
  • Чистий вітер [незакінчено, неопубліковано] (рос. Чистый ветер)

Повісті

  • 1923 Урамбо (рос. Урамбо)
  • 1926 Каан-Кереде (рос. Каан-Кэрэдэ)
  • 1927 Високий шлях (рос. Высокий путь)
  • 1928 Спасіння Печонкіна (рос. Спасение Печонкина)
  • 1933 «Білий кит» (рос. «Белый кит»)
  • 1933 Східний варіант (рос. Восточный вариант)

Збірки

  • 1923 Сонце серця [вірші] (рос. Солнце сердца)
  • 1927 Високий шлях (рос. Высокий путь)
  • 1935 Перебудова [статті про літературу] (рос. Перестройка)
  • 1936 Північний морський шлях і карські експедиції [у співавторстві з Сибірцевим] (рос. Северный морской путь и карские экспедиции)

Примітки

Посилання

Література

  1. Итин Вивиан Азарьевич // Новосибирск: энциклопедия. — Новосибирск, 2003. — С. 386—387.
  2. Лаппо С. Певец Северного морского пути // Сибирские огни. — 1968. — № 12. — С. 140—142.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.