Іштувегу

Іштувегу (Астіаг) (грец. Ἀστυάγης, аккд. Ištumegu, перс. ایشتوویگو) — цар Мідії в 585—550 р. до н. е.

Астіаг
ассир. Iš-tu-me-gu
дав.-гр. Αστυάγης
невідомо
Династія Мідійська династія (?)
Держава Мідія
Титул цар (?)
Форма влади автократія
Попередник Хувахштра
Наступник Куруш
Роки правління 585 р. до н. е. 550 р. до н. е.
Біографічні дані
Рік народження невідомо
Батько Хувахштра
Мати невідомо
Брати, сестри Аміта
дружина Аріена (сестра Креза)
Діти Мандана.
 Медіафайли у Вікісховищі

Іштувегу був сином царя Увахшатри, останнім власне мідійським царем. В кінці його царювання Мідію було охоплено повстанням, яке очолили родич Астіага Гарпаг та онука Астіага Кир. Про цю війну відомо дуже мало, відомо лише, що вона тривала три роки і була дуже напруженою. Спочатку вдача, начебто, була на боці мідійської армії. Іштувегу зумів розбити персів у відкритій битві і підійти до їхньої столиці Пасаргадам. Але тут він отримав поразку, начебто через те, що більша частина мідійської знаті зрадила Іштувегу і перейшла на бік Кира та Гарпага. Іштувегу з залишками армії відступив.

Остання битва в цій війні відбулась бл. 550 р. до н. е. під стінами мідійської столиці Екбатана. Тут мідійська армія зазнала нищівної поразки, а Іштувегу було взято у полон. Однак історики розбігаються у думках щодо подальшої долі Іштувегу. Геродот пише, що перси кинули його у в'язницю, де він і помер, грецький історик Ктесій згадує, що Іштувегу був призначений правителем Парфії, а згідно третьої версії зісланий в Гірканію. Також згадується, що після цього, під приводом поїздки до доньки, перси завели Іштувегу в пустелю і залишили його там.

Згідно Геродота[1], Кір II був його онуком. Іштувегу побачив дивний сон, який був так витлумачений: начебто Кір (син його доньки і знатного перса) займе його трон, і Мідією заволодіють перси. Тоді він наказав сановнику Гарпагу вбити дитя Кіра, але Кір вижив у сім'ї пастуха. Потім омана розкрилась, Кір був посланий до його справжніх батьків, а Гарпага Іштувегу покарав тим, що зварив його сина і пригостив нічого не підозрюючого Гарпага під час святкового обіду, а потім показав йому залишки дитини, давши зрозуміти, чим насправді було частування. Гарпаг зачаїв злобу, і пізніше організував заколот і допоміг Кіру зайняти трон.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.