Австрійська дирекція залізниці (Івано-Франківськ)

Австрійська дирекція залізниці пам'ятка архітектури[3], регіональна дирекція австрійської залізниці у місті Станіслав (нині Івано-Франківськ). Нині головний корпус Івано-Франківського національного медичного університету (вулиця Галицька, 2).

Австрійська дирекція залізниці

Країна  Україна
Розташування Івано-Франківськ
Архітектор Ернест Баудіш
Дата закінчення спорудження 1894
Стиль модерн[1] (за іншими даними неоренесанс[2])
Поверхів 4
Площа приміщень м²

 Австрійська дирекція залізниці у Вікісховищі

Історична довідка

Наприкінці XIX століття мережа колії в Австро-Угорщині настільки розрослась, що назріла потреба у регіональній дирекції. Міст-претендентів було чотири: Чернівці, Перемишль, Коломия та Станіслав. Станіслав мав найменші шанси через малу кількість населення, але він мав свої переваги, бо був залізничним вузлом, сюди сходились чотири лінії та ще одна будувалась, а ще він стояв у центрі залізниць, які переходили у відання нової дирекції. Тому наприкінці 1882 року Леон фон Білінський, керівник державних залізниць Австро-Угорщини, обрав Станіслав.

Проєкт будівлі

Проєкт розробив архітектор технічного відділу залізниць у Відні — Ернест Баудіш. За планом це мав бути велика чотириповерхівка на 70 покоїв і 30 кабінетів споруджена у стилі еклектики, мати 13 вікон по головному фасаду та портики із чотирма колонами. Будівництво розпочали 3 липня 1893 року. Влітку на будові працювало 350 робітників, з яких 100 мулярів. Оздоблення фасадів виконували львів'яни Петро Гарасимович і Станіслав Левандовський, розписи інтер'єрів — Райхель і Пельц, теж зі Львова. Першим директором став Людвик Вежбицький.

У 1914 році для залізниць була збудована нова дирекція, а в стару будівлю перебрався магістрат.[4]

У липні 1944 року будинок дивом пережив бомбардування міста. [5]

У 1945 році тут розмістився головний корпус новоствореного медінституту. Будинок пережив численні зміни: зникли масивні кулі, аттикові балюстради, овальні щити з австрійськими гербами на бічних карнизах, орел головного аттику.

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.