Аладдін

Аладді́н або Ала ад-Дін (араб. علاء الدين, Alāʼ ad-Dīn, [ʕalaːʔ adˈdiːn], дослівно — благородство віри) — головний герой однієї з історій казок тисяча й однієї ночі. Казка «Аладдін» (інша назва «Чарівна лампа») змальовує середньовічний арабський Близький Схід. Пригоди бідного хлопчика Аладдіна та джина з чарівного каганця здобули велику популярність, перекладені на десятки мов, багаторазово екранізовані. За мотивами казки створені мультсеріали, театральні постановки.

Аладдін
араб. علاء الدين
Алладін у диво-саду
Творець: легенди торгових східних народів
Твори: Казки тисяча і однієї ночі
Стать: чоловік
Національність: Араб
Вік: 15 років [1]
Родина: дружина Жасмін
Рід занять: Крадій
 Медіафайли у Вікісховищі

За версією деяких дослідників, історія про Аладдіна та його чарівну лампу є європейським нашаруванням та була додана разом з низкою інших казок до циклу французьким сходознавцем Антуаном Галланом.

Сюжет

Аладдін — син бідного кравця. Після смерті батька мати з сином дуже бідували. З далекого Магрибу приїжджає злий чаклун, котрий видає себе за брата покійного. Чародій допомагає родині з наміром, аби Аладдін дістав для нього масляний каганець з печери повної небезпек. Аладдін потрапляє у пастку, випадково тре каганець і дізнається таємницю чарівної лампи, випустивши джина.

З допомогою джина Аладдін стає заможним та одружується з принцесою Бадр-аль-Будур, донькою імператора.

Поява казки в Європі

Антуан Галлан

Галлан, який опублікував перший переклад «Тисячі і однієї ночі», включив у нього історію про Аладдіна,[2] однак, цієї казки немає ні в одному з арабських рукописних або друкованих видань, тому Галлана довго підозрювали в фальсифікації.[3] Згідно з щоденником перекладача, Галлан почув цю історію з вуст сирійського оповідача Ханни, якого привіз у Париж з Халеба англійський мандрівник Пол Лукас. У щоденнику Галлан пояснює, що зробив переклад «Аладдіна» взимку 1709—1710 років. Він включив казку в IX і X томи своєї видання «Тисяча і однієї ночі».

Історія виявлення та перекладу

Маронітський паломник. Кінець XIX століття.

Галлан почав свій переклад «Тисяча і однієї ночі» в 1704 р.[4] Якщо вірити щоденникам самого Галлана, дізнатися про існування казки йому вдалося в такий спосіб: 25 березня 1709 року він зустрівся з маронітським вченим на ім'я Юхенна Діабі, привезеним з Алеппо в Париж прославленим мандрівником по країнам Сходу Полом Лукасом.

Антуан Галлан

Дослідник життя і творчості Галлана Джон Пейн вважає, що на той час з друку вже вийшли перші шість томів перекладу, (1704—1705 рр.). Томи 7 і 8 також вийшли або готувалися до видання. Ханна незабаром почав відчувати симпатію до допитливого француза, і далі запропонував допомогти йому в здійсненні наступних томів, обіцяючи забезпечити його багатим матеріалом, яким він як оповідач прекрасно володів.[5]

«Він розповів мені, — пише Галлан — кілька витончених арабських казок, які сам же зголосився пізніше для мене записати». Після чого в щоденнику з'являється лакуна, і такий запис відноситься вже до 5 травня: «Мароні Ханна закінчив розповідати мені історію про Лампі».

Ханна залишався в Парижі аж до осені того ж року, і скориставшись цим часом Галлан встиг записати кілька інших історій, пізніше включених їм в 9-12 томи свого дослідження [8] Це були «Баба-Абдалла» і «Сиди Ну'yман», (13 травня 1709 р.) «Чарівний кінь», (22 травня 1709) «Принц Ахмед і Парі Бану», (25 травня, 1709) «Дві старші сестри, що заздрили молодшій», (27 травня, 1709) «Алі Баба і сорок розбійників», (29 травня, 1709), «Ходжа Хассан Альхаббал» і нарешті 31 травня 1709 р. «Алі Ходжа».

Мароніт Ханна відправився додому ймовірно, в жовтні 1709 року, бо в щоденнику Галлана з'являється новий запис: "25 жовтня. Сьогодні ввечері отримав лист від Ханни з Марселя. Писано по-арабськи, датована 17 числом, пише, що прибув туди в доброму здоров'ї. "

І нарешті, 10 листопада в Щоденнику з'являється ще один запис, присвячена казці про Аладдіна:

Вчора взявся читати арабську казку про Лампі, яку понад рік тому записав для мене на арабському же мові мароніт з Дамаска — його привозив з собою мсьє Лукас. Треба буде перевести її на французький. До ранку дочитав цілком. Ось її повна назва: "Історія про Аладдіна, сина кравця, і пригоди, що випали на його долю з вини африканського чаклуна і за допомогою лампи.

Галлан негайно засів за переклад, який був закінчений через два тижні. XI тому «1001 ночі» включав в себе розповіді Ханни був остаточно переведений на французьку мову, якщо вірити щоденнику, 11 січня 1711 р. І нарешті, запис в щоденнику від 24 серпня 1711 відзначає, що Галлан завершив підбір казок, які збирався в майбутньому включити в 11 том свого видання.

Сумніви у достовірності

Маронітський паломник. Кінець XIX століття.

Публікації 8 тому «1001 ночі» супроводжував досить неприємний інцидент, до якого, однак, сам Галлан не мав ніякого відношення. Сам він спеціально пояснив в передмові до видання, що казки «Зейн Ал-Аснам», «Кодадад і його брати», а також «Принцеса Дарьябар» не мали жодного відношення до арабського фольклору і були самовільно додані видавцем, що побажали таким чином заповнити «лакуну». Казки ці були перського походження і стали відомі у Франції завдяки запису іншого фольклориста — Пьєра де ла Круа, «професора і читця короля в тому, що стосується перекладу з арабської мови», і становили частину збірки дійсно дуже схожого на «1001 ніч», однак носив ім'я hezar-o-yek ruz — тобто «Тисяча і один день». Запозичення було зроблено без відома де ла Круа і без відома Галлана, який, обурившись подібним самоуправством, змушений був затримати публікацію наступного тому і змінити видавця, і більш того, спеціально застерігав, що «зайві» казки повинні бути вилучені з другого видання. Смерть перешкодила йому виконати цей намір.

Невідомо, чи ця історія була приводом для сумнівів більш пізніх дослідників щодо автентичності казки, або ж той факт, що після смерті Галлана ні в його архіві, ні де або ще не вдалося знайти арабського оригіналу «Аладдіна», більш того — казка ця не містилася ні в одній з в той час відомих рукописів «1001 ночі», тож з'явились думки, що казку цю — а можливо і кілька інших — Галлан склав сам, користуючись своїм знанням життя на арабському Сході і додав в свою збірку, щоб таким чином збільшити його об'єм. Варто зауважити, що скептики в своїх припущеннях аж ніяк не одностайні, але погоджуються між собою, що Галлан нібито не гидував літературними фальсифікаціями, не сходяться в тому, скільки казок належить його перу.[6]

Називалися від 2-3 («Зейн Аль-Аснам», «Пробудження сплячого» і нарешті «Аладдін») аж до сміливого припущення, що справжніми є не більше 282, всі інші винайдені Галланом, що сформували таким чином на століття європейське бачення Сходу. Найбільш обережно висловився в цій дискусії професор Генрі Палмер, який відзначив, що деякі казки «1001 ночі», можливо, мають перські коріння і пов'язані з відомим циклом про Гаруні-ар-Рашид.[7]

Екранізації

Примітки

  1. Текст казки
  2. The Thousand Nights and a Night. www.wollamshram.ca. Процитовано 10 січня 2017.
  3. ТЫСЯЧА И ОДНА НОЧЬ | Энциклопедия Кругосвет. www.krugosvet.ru. Архів оригіналу за 11 квітня 2012. Процитовано 10 січня 2017.
  4. http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:Pw-1jbBP2x4J:www.operanationaldurhin.eu/medias/File/_uploaded_files/dossiers%2520pedagogiques%2520light/DP%2520Aladin.pdf?PHPSESSID=b9197a45523e1e2f7a81459cb7ea56b4+Galland+++Aladin&hl=fr&gl=ca&pid=bl&srcid=ADGEESj4PpS9unXY-yvs2veF-NwxNeC7cO0I9Srua4QRUF0Rl5D4GpQwIHIA48ECg9FunC-noleTpC4EFC4H2FUBdy7ovQAHEVzjcVwiGthWX2xoy_OScKjwIoTBA6g1oX2VFCgbmGAu&sig=AHIEtbT4EzU8c4xcQDijG2eWB1rikk4nvg&pli=1. docs.google.com. Процитовано 10 січня 2017.
  5. Alaeddin and the Enchanted Lamp, by John Payne. www.wollamshram.ca. Процитовано 10 січня 2017.
  6. Wheeler, Edward Jewitt (1 січня 1889). Current Opinion (англ.). Current Literature Publishing Company.
  7. Palmer, Edward Henry (1 січня 1881). The Caliph Haroun Alraschid and Saracen Civilization (англ.). G. P. Putnam's sons.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.