Анна Олімпія Мостовська

Анна Олімпія Мостовська (пол. Anna Olimpia Mostowska, біл. Ганна Мастоўская-Радзівіл, бл. 1762, Несвіж 1833, Заславль) — білоруська польськомовна письменниця, яка походила з роду білоруської шляхти, та писала в жанрах готики та фентезі.

Анна Олімпія Мостовська
пол. Anna Olimpia Mostowska, біл. Ганна Барбара Алімпія Мастоўская-Радзівіл
Ім'я при народженні Anna Barbara Olimpia Radziwiłł, Ганна Барбара Алімпія Радзівіл
Народилася 1762[1][2][3]
Несвіж
Померла 1833(1833)
Заславль
Країна  Річ Посполита
Діяльність прозаїк
Мова творів польська
Роки активності 18061809
Напрямок проза
Жанр готика
Magnum opus «Мої забави»
Рід Радзивілли і Q63532441?
Батько Станіслав Радзивілл (підкоморій великий литовський)
Мати Karolina Pociejd
У шлюбі з August Dominik Przeździeckid і Tadeusz Mostowskid
Діти Michał Przezdzieckid

 Анна Олімпія Мостовська у Вікісховищі

Біографія

Ганна Барбара Олімпія Радзивілл народилась близько 1762 року в сім'ї литовського підкоморія, генерал-лейтенанта і маршалка Трибуналу великого князівства Литовського Станіслава Радзивілла (що наводить на думку, що місцем її народження був Несвіж, де був маєток батька майбутньої письменниці). Її мати, Кароліна, походила з роду Потіїв, з сім'ї троцького воєводи.

У 17 років Ганну Радзивілл віддали заміж за старшого за неї мінського старосту Августа Домініка Пшездецького, рід якого незадовго перед цим успадкував Заславль неподалік Мінська, де вони й розпочали жити. У шлюбі в них народився син Михайло. Проте за чотири роки чоловік помер, і Ганна близько 1787 року уклала другий шлюб з каштеляном Тадеушем Мостовським, майбутнім політичним діячем Чотирирічного сейму і повстання Костюшка, та міністром внутрішніх справ Варшавського герцогства. Саме Тадеуш Мостовський і зацікавив її літературною діяльністю.[4] Сам він з поетом Юліаном Урсином Нємцевичем у 1790 році видавав газету під назвою «Gazeta Narodowa i Obca» («Газета народна і закордонна»). Після перемоги Тарговицької конфедерації у 1792 році газету закрили, а Тадеуш із дружиною поїхав у еміграцію (Дрезден, Швейцарія, Франція). Після повернення з еміграції за розпорядженням російських владних структур чоловіка Анни Олімпії заарештували буцімто за підтримку французьких революціонерів. Після наполягань дружини та родичів Тадеуша Мостовського звільнили з ув'язнення, проте він був вимушений подати особисту декларацію про вірнопідданість російському царю. Проте це не завадило Мостовському взяти участь у повстанні 1794 року на боці Тадеуша Костюшка, за що після поразки повстання його етапували до Петербурга та посадили в каземат. На особисте прохання дружини його звільнили з ув'язнення, Тадеуш Мостовський повернувся на батьківщину в 1802 році, після чого розлучився з дружиною.

Після розлучення Ганна Барбара перебралась на батьківщину першого чоловіка — у Заслав. Під впливом енергійної літературної діяльності Тадеуша Мостовського вона сама вирішила зайнятися літературною діяльністю. У 1806 році у Вільні виходить друком її перша книга на польській мові — «Мої забави» (пол. Moje rozrywki), куди увійшла низка творів, написаних у стилі готики та фентезі, зокрема «Не завжди так робиться, як мовиться», «Замок Конецпольських» «Матільда і Данило».[4] Також вона написала видані у 1806—1807 роках у Вільні твори «Статуя і Саламандра», «Астольда, князівна з роду Палемона, першого литовського князя», «Страхіття у Замочку».[5]

Померла Анна Олімпія Мостовська у кінці 1833 року в Заславі.

Сім'я

  • Перший чоловік Август Домінік Пшездзецький (1760—1782), мінський староста
  • Другий чоловік Тадеуш Мостовський (1766—1842), політичний діяч Чотирирічного сейму і повстання Костюшка, міністр внутрішніх справ Варшавського герцогства.
  • Син — Міхал Пшездзецький

Примітки

  1. WomenWriters
  2. тезаурус CERLConsortium of European Research Libraries.
  3. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  4. Язэп Янушкевіч. Папярэдніца Баршчэўскага і Караткевіча // Дзеяслоў : журнал.  квітень-травень 2006. Архівовано з джерела 26 серпня 2014. (біл.)
  5. Ірына Бурдзялёва. Традыцыі гатычнага рамана ў творчасці Г. Мастоўскай і Я. Баршчэўскага. С. 2. (біл.)

Література

Білоруською мовою

Польською мовою

  • Mostowskа, Annа Olimpіа z Xiąząt Radziwiłłow. Astolda, xięzniczka z krwi Palemona, pierwszego xiązęcia litewskiego, czyli Nieszczęśliwe skutki namiętnosci. Powiesc oryginalna z historyi litewskiey / Annа Olimpiа z Xiąząt Radziwiłłow Hrabinіа Mostowskа. — Wilnо, 1807. — T. 1. — 225 s. (пол.)
  • Mostowskа, Annа Olimpiа z Xiąząt Radziwiłłow. Matylda i Daniło / Annа Olimpiа z Xiąząt Radziwiłłow Hrabinіа Mostowskа // Moie Rozrywkі. — T. 1.— Wilnо, 1806. — S. 5—54. (пол.)
  • Barbara Czwórnóg — Jadczak: Anna Mostowska — polska twórczyni powieści grozy, OWD «Express Press», Lublin 2015 (пол.)

Російською мовою

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.