Античне скло (Ермітаж)

Античне скло (Ермітаж) - відома музейна колекція, присвячена виробам античного скла з різних виробничих центрів античного періоду.


Канфар. Скло, Східне Середземномор'я, 1 ст. н.е.
Ювелірна прикраса фараона Рамзеса ІІ, скляна паста, Лувр.

Техніки вирробництва

Вважають, що техніку скла винайшли майстри Месопотамії в кінці 3 тисячоліття до н.е., а вдосконалили ремісники Стародавнього Єгипту. З часом виникають і різні техніки скляного художнього виробництва:

  • виливання
  • пресування
  • мозаїчне скло
  • видування в попередньо створену форму
  • техніка вільного видування

Найбільш пізня за терміном виникнення - техніка вільного видування, що створена склодувами Сирії у 1 ст.до н.е. Остання техніка найбільш поширена і в сучасності через притаманну їй еластичність і можливості комбінування з іншими техніками.

Техніка видування в попередньо створену форму досить консервативна, але надала можливість створення значної кількості однакових виробів і здешевити ціну популярних зразків. Ця техніка зорієнтована на продаж, на ринок. Розбитий зразок не був унікальним і була можливість відновити втрачений виріб.

Мозаїчне скло з різнокольоровими плямами вдало імітувало вироби з коштовного та напівкоштовного каміння. Але вироби з напівкоштовного каміння були рідкісними і досить трудоміськими у створенні. Їх скляні імітації вважалися досить вдалими, наближеними до кам'яних по коштовності, але отриманими з меншими витратами. Кольорове скло до того ж вдало могло імітувати і вироби з золота чи срібла, кольорові скляні пасти були дешевим замінником лазуритів, що значно поціновувались у Єгипті і широко використовували в оздобах.

Колекція

Скляний флакон-амфора з Александрії.

Музейна колекція складалася повільно. Кількість зразків у Ермітажі сягає декількох тисяч ( разом з розбитими чи фрагментарними ). Значними були надходжння з розкопок античних міст - держав на півдні Російської імперії ( міста Боспорського царства і Пантікапей, античні міста - колонії Херсонес Таврійський, Ольвія в Україні тощо ). Зразки античного скла місцевих майстерень Причорномор'я - взагалі особливість колекцій античного скла Ермітажу. Менше представлені інші виробничі центри ( Сирія, Александрія єгипетська, Римська імперія, майстерні Південних колоній Німеччини, Галлії ( сучасна франція ) тощо ).

Музейна колекція виробів зі скла репрезентує усі відомі техніки. Є вироби з рельєфними орнаментами, в техніці пресування, видування у формі і вільного видування в комбінації з іншими техніками. Частка виробів прикрашена написами з іменами майстрів-виробників, з девізами, з доброзичливими побажаннями. Все це робить їх як мистецькими пам'ятками доби, так і зразками епіграфіки.

Серед уславлених експонатів музею - скляні амфоріски і алабастри кінця 6 - 5 століть до н.е., скляний флакон-амфора з росписами емалями ( рідким кольоровим склом різних відтінків ). Поверхня останньої амфори прикрашена плетивом лоз винограду та плюща. Зеленувато - синю гамму фарб амфори доповнюють зображення трьох пташок з жовтим та червоним пір'ям. Вважають, що флакон-амфора створена в майстерні Александрії і привезена у Пантікапей ( знахідка в одному з некрополів міста ).

Ще одна амфора коричневого скла має напис з ім'ям уславленого майстра 1 ст. н.е. Енніона з міста Сидон, Сирія. А чарка зі скла має напис - побажання «Здобудь перемогу !» Особливу групу експонатів складають вази і глеки з прозорого скла різних кольорів і різних розмірів ( від мініатюрних до великих ) та фігурні флакони.

Серед зразків римського скла - портретна голова дружини імператора Октавіана Августа - Лівії. Подібних зразків існує дуже мало ( найближчий аналог - імператорська голівка з кольорового скла в музеї міста Кельн, Німеччина ).

Джерела

  • путеводитель «Эрмитаж. Культура и искусство античного мира», Л, «Аврора», 1971
  • Автор-составитель Нина Кунина. «Античное стекло в собрании Эрмитажа». Санкт-Петербург.: АРС. 1997 ISBN 5-900351-15-7

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.