Антон Подбевшек

Антон Подбевшек (словен. Anton Podbevšek; 13 липня 1898 року — 14 листопада 1981) словенський поет і есеїст. Він вважається першим словенським письменником-авангардистом.

Антон Подбевшек
Народився 13 червня 1898(1898-06-13)[1]
Ново Место, Словенія
Помер 14 листопада 1981(1981-11-14)[1] (83 роки)
Любляна, Соціалістична Республіка Словенія, СФРЮ
Країна  СФРЮ
 Королівство Югославія
 Австро-Угорщина
Діяльність мовознавець, поет, есеїст, письменник, перекладач
Знання мов словенська[1]

Біографія

Він відвідував гімназію в Новому місті разом з Міраном Ярком та Леоном Штукль, в юності також співпрацював з Божидаром Якком, Фран Альбрехтом та Маріо Когодже, які інколи супроводжували його під час декламаційних виступів на фортепіано.

Він почав писати рано, але поступово відійшов від класичних форм поезії (єдині дві класичні поеми поета присвячені дружині і є взірцем інтимістичної поезії) і своїм дебютом спровокував прорив у літературній традиції. У 1920 році він був одним з головних ініціаторів та співавторів «Новоміської весни».

Він співпрацював над журналами авангардних «Трие лабоді» та «Рдечі», його єдиний том поезії « Человек з бомбами» був опублікований у 1925 році, незважаючи на те, що він був завершений та підготовлений до друку ще в 1921 р. Після публікації тома Подбевшек не публікував середина 1960-х, коли він був чітко натхненний народженням словенського модернізму і знову почав писати і планувати томик Чловека з бомбами.Пізніше він відмовився від своїх планів, ймовірно, за спонуканням Йосипа Відмара, який, незважаючи на свою первісну позитивну думку, пізніше публічно виступив проти авангардного мистецтва і відійшов від авангардистського канону у своїй творчості. Подбевшек помер у 1981 р. У Любляні. У Новому місті театр був названий на його честь (Антон Подбевшек глядачів) та вулиця (Подбевшкова вулиця).

Творчість

Антон Подбевшек розпочав першу радикальну фазу словенського історичного авангарду і є його головним представником. У поетичних творах він відмовився від усталених поетичних методів і використав вільний вірш, буквальність і телеграфний стиль, а також незвичну образність.

Характерним у його віршах є так званий титанічний ліричний сюжет, який походить від новоромантичного ліричного суб’єкта з рисами надлюдини Ніцше та пантеїзму Вітмена. Крім того, вірші мають сильну експресіоністичну тональність.

Варто зазначити, що підхід Підбевшки до війни був іншим, ніж у футуристів, у кращому випадку неоднозначним. Це мабуть, випливало з досвіду Першої світової війни, коли його призвали на фронт у 1917 році. Своєю роботою Підбевшек сильно вплинув на друге покоління авангарду, особливо Сречко Косовель та словенських конструктивістів (які згодом навмисно віддалилися від нього), а потім словенських модерністів, включаючи Томаша Шаламуна.

Підбевшек стверджував, що в молодості він писав і спалював більше томів поезії, в яких він випробовував традиційні форми, як він стверджував, він зупинився на бароковій художній пісні, що, звичайно, вплинуло на його пізніші твори. Перший вірш, збережений Підбевшеком Гіпотеза болнега королевича датується 1912 р., Коли поетові було лише 14 років. Його перша спроба опублікувати власний твір вважається початком словенського історичного авангарду.

Це серія чітко футуристичних віршів Жолти, яку поет надіслав у 1915 р. До редакції щомісячного «Ljubljanski zvon», Однак тодішній редактор Янко Шлебінгер відкинув публікацію твору, назвавши його "безсоромним приниженням мови" та "колекцією ребусів". Сам цикл складається з коротких, двоскладових віршів, в яких поет у першій частині висуває тезу, у другій він її розглядає і в кінцевому рахунку відкидає.

Стилістично на вірші сильно впливає футуризм (що зменшиться в його пізніших віршах), оскільки поет уникає використання прикметників і залишає прийменники. Вірш вільний (хоча вірші римуються, але рими приховані та нелогічні), поет вигадує нові слова, які іноді безглузді, щоб отримати навмисне уявну риму.

Слід підкреслити, що Підбевшек у своїх віршах ніколи не був політично залучений, його політичні погляди спочатку були анархістськими, а пізніше він почав схилятися до соціалізму.

Примітки

Джерела

  • Даринка Амброж, філія 3: Підручник для молодших класів середньої школи та чотирирічних професійно-технічних навчальних закладів, Перше видання, Любляна: DZS, 2003
  • Антон Подбевшка 100 надзвичайних років: Збірник слухань з симпозіуму до 100-річчя від дня народження поета, Перше видання, Нове місце: Закладба Гога, 2000
  • Еміка Антончич, Антон Подбевшек та його роль у розвитку словенської модерністської літератури, магістерська робота, Марібор, 2000.
  • Денис Поніж, Сім десятиліть Чловека з бомбами, 1991 рік
  • Антон Подбевшек, Чловек з бомбами (передрук), Ново місце: Dolenjska založba.
  • Антон Подбевшек :: Prostor slovenske literature kulture, pslk.zrc-sazu.si [доступ до 04.03.2019].
  • e-Podbevšek: 2. Podbevškov opus in posebnosti its literarne zapuščine , nl.ijs.si [доступ до 04.03.2019].
  • e-Podbevšek: 1. Жолтовий лист у другому молодіжному рокописі , nl.ijs.si [доступ до 4.03.2019].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.