Апостольська адміністратура для католиків візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії

Апостольська адміністратура для католиків візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії (лат. Administratio Apostolica Cazastaniae et Asiae Centralis pro fidelibus ritus byzantini) апостольська адміністрація для католиків візантійського обряду в Казахстані і підпорядкована безпосередньо Святому Престолу, заснована 1 червня 2019 року Папою Франциском. Охоплює всю територію Казахстану та Центральної Азії. Осідок адміністратора при Храмі Покрови Божої Матері в Караганді.

Апостольська адміністратура для католиків візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії

Кафедральний греко-католицький Свято-Покровський собор Богородиці в Караганді

Основна інформація
Країна Казахстан
 Узбекистан
 Таджикистан
 Киргизстан
 Туркменістан
Заснована1 червня 2019
Кількість парохій6
Кількість
священнослужителів
8
Катедральний храмКафедральний Свято-Покровський собор Богородиці в Караганді
Сан правлячого архієреямитрофорний протоієрей
Титул правлячого архієреяапостольський адміністратор
АдресаУл. Пищевая 1, 100022 Караганда
Єпископ
Правлячий архієрейВасиль Говера

Історія

Існують спорадичні відомості про присутність візантійських католиків у Центральній Азії з XVII століття. Але значне збільшення їх кількості відбулося у XX столітті, особливо після масових депортацій, здійснених радянським режимом у 1930—1940 роки.

За деякими підрахунками, між 1939 та 1953 роками близько 150 000 українських греко-католиків було заслано до Центральної Азії — особливо до Казахстану. Разом з ними близько 150 священників, серед них блаженний Олексій Зарицький, та два єпископи: Олександр Хіра та блаженний Никита Будка.

Після амністії, оголошеної на хвилі політичних змін, що відбулися в 1953 році зі смертю Йосипа Сталіна, присутність греко-католиків на цих землях значно зменшилася, але залишалася постійною. Душпастирська праця здійснювалася таємно, щойно з падінням комунізму в 1991 році греко-католики отримали змогу легалізуваи свою діяльність. Греко-католицькі парафії були створені в Караганді, Павлодарі, Астані, Сатпаєві, Шидерті та в Алмати, а також у кількох інших місцях. За теперішніми підрахунками, в регіоні Центральної Азії налічується приблизно 10 000 віруючих католиків візантійського обряду.

У 1991 році душпастирство вірних католиків візантійського обряду було доручено єпископу Яну Павлу Лензі — апостольському адміністратору в Казахстані та Центральній Азії. У 1996—2002 роках ці повноваження здійснював єпископ Василь Медвіт василіянин, апостольський візитатор греко-католицьких вірних у Казахстані та Центральній Азії.

1 червня 2019 року Папа Римський Франциск заснував Апостольську адміністратуру з осідком в Караганді, для вірних Католицької церкви візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії, також відомої як Українська греко-католицька церква, що охоплює всю територію Казахстану та країни Центральної Азії.

Тоді ж Папа призначив Апостольського Адміністратора для вірних візантійсько-українського обряду о. мітрата Василя Говеру — душпастиря та делегата Конгрегації Східних Церков для вірних греко-католиків у Казахстані та Центральній Азії.

Парафії

  • Нур-Султан — греко-католицька парафія св. Йосифа Обручника
  • Екібастуз — греко-католицька парафія Різдва Пресвятої Богородиці
  • Караганда — греко-католицька парафія Покрови Пресвятої Богородиці
  • Павлодар — греко-католицька парафія святих апостолів Петра і Павла
  • Сатпаєв — греко-католицька парафія святого пророка Іллі

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.