Арам Манукян

Арам Манукян (вірм. Արամ Հարությունի Մանուկեան також відомий як Арам-паша, Саркіс Ованесян і Серж Ованесян, вірм. Սարգիս (Սերգեյ) Հարությունի Հովհաննիսյան; 19 березня 1879 29 січня 1919) — вірменський революціонер, політичний, військовий і державний діяч. Керівник вірменської самооборони Вана, Ванський губернатор, голова Єреванській адміністрації, член уряду Республіки Вірменія.

Арам Манукян
вірм. Արամ Հարությունի Մանուկեան
Ім'я при народженні вірм. Սարգիս Հովհաննիսյան
Псевдо Արամ փաշա, Սերգեյ Հովհաննիսյան і Արամ Մանուկյան
Народився 19 березня 1879(1879-03-19)
Давид Бек, Зангезурський повіт, Єлизаветпольська губернія, Російська імперія
Помер 29 січня 1919(1919-01-29) (39 років)
Єреван, Демократична Республіка Вірменія
·хвороба
Поховання Вірменія
Громадянство Вірменія
Національність вірменин
Діяльність вірменський революціонер, політичний, військовий і державний діяч, керівник вірменської самооборони Вана, Ванський губернатор, голова Єреванській адміністрації, член уряду
Знання мов вірменська
Учасник Перша світова війна
Посада Міністр оборони Вірменіїd, губернатор і міністр внутрішніх справ
Військове звання генерал
Партія  
У шлюбі з Katarine Zalyan-Manukyand
Автограф

Біографія

Арам Манукян, уроджений Саркіс Ованесян, з'явився на світ у вірменському селищі Зейва Елізаветпольской губернії. Його батько Арутюн Ованесян був зброярем, мати — Сона Ованесян — домогосподаркою. Саркіс був молодшим з п'ятьох дітей. Його шкільна освіта почалося у місті Шуша. З 1895 року він відвідував вірменську приходську школу, де вступив в Дашнакцутюн. У 1897 році вірменські парафіяльні школи були передані у відання Міністерства народної освіти. З 1901 року Саркіс брав участь у націонал-революційній діяльності. Проживав у Ерівані (нині Єреван). У 1903 році був виданий указ про націоналізацію вірменських церковного майна[1]. Саркіс, який переселився на той час до Баку і взяв собі ім'я «Арам Манукян», взяв активну участь у протестній кампанії захисту прав і надбаннь Вірменської апостольської церкви. З Баку він виїхав до Єлизаветполя, потім до Тифлісу, а звідти — у Карс, де сформував збройний загін. У вересні 1903 загін Манукяна (150 бійців) перетнув турецький кордон, щоб доставити вантаж зброї вірменським фідаїнам, що обороняли місто Сасун. Правда, самому Манукяну довелося через хворобу з пів-дороги повернутися в Карс.

Восени 1904 року[2] Манукян переселився до західно-вірменського міста Ван (тоді, як і тепер, це місто перебувало на території Туреччини), де незабаром став місцевим лідером партії Дашнакцутюн. Він налагодив доставку до Вану зброї з Росії та Ірану. Протягом одного лише 1906 року Ванські вірмени отримали більше озброєння, ніж за попередні 15 років. Манукян організував у регіоні систему неофіційних вірменських судів: відтепер при вирішенні внутрішньо-вірменських конфліктів не було потреби звертатися до корумпованих турецьких суддів.

У 1907 р Манукян був посланий делегатом від Вана на конгрес Дашнакцутюн в Відні. На конгресі дебатувалася зроблена дашнакам пропозиція емігрантів-младотурків про спільну боротьбу проти султана Абдул-Гаміда II. Манукян поставився до младотурків насторожено і закликав дашнакцаканів не довіряти їм. Час підтвердив його правоту…

Кілька місяців Манукян провів у Женеві (працював учителем), а після Младотурецкої революції 10 липня 1908 року, виїхав до Туреччини, де в міру своїх сил намагався застерігати своїх одноплемінників від ейфорії. Відвідав Ерзерум, а потім — місто Орду, де кілька років викладав у вірменській школі. Незабаром, шовіністичні та мегаломанські установки младотурків стали очевидними для всіх (або майже для всіх). Майже весь 1911 рік Манукян провів у Женеві.

У 1912 році Манукян повернувся у Ван, де знову очолив відділення Дашнакцутюн.

У 1915 році він увійшов до складу «Військового органу вірменської самооборони Вана», а незабаром особисто очолив оборону Вана від турецьких військ[3]. У вірменському середовищі Арам Манукян отримав прізвисько Арам-паша. Під його керівництвом місто протрималося місяць до підходу підмоги. Проти вірменських городян і селян, що сховалися в місті (всього вірменське населення Вана, разом з біженцями збільшилася до 70 000 осіб) були кинуті 12 000 аскерів[4] , з 12-ма гарматами, і тисячі башибузуків. У вірмен, що оборонялися було всього 1500 повноцінних бійців, що мали лише 505 гвинтівок і 750 маузерів. Однак, попри таку нерівність сил, вірмени відбили всі атаки турків і з 7 квітня по 6 травня тримали стійку оборону, завдавши ворогові великої шкоди. Тільки убитих аскерів налічувалося понад 1000 осіб.

Арам Манукян направив зв'язкових через лінію фронту, до російського командування. Вони повідомили, що Ван в облозі, і що близько 100 вірменських сіл в околицях вирізані. Ванці зверталися з відчайдушним проханням прийти на допомогу. Генерал Юденич відгукнувся одразу ж. Він посилив корпус Огановского зі свого резерву 2-ю Забайкальською бригадою генерала Трухина і наказав негайно завдати удару у напрямку Вана. Перше, з чим довелося тут зіткнутися російським бійцям, були страшні картини вірменської різанини.

Манукян прибув до Єревану у січні 1918 р і сформував напів-офіційний комітет, що навів у місті закон і порядок. Він залізною рукою вигнав з Єревану кілька вірменських банд, які розграбували арсенал Кавказького фронту і наважилися обкласти громадян «надзвичайним податком». Тим часом, порушивши укладене у грудні 1917 р. з Закавказьким комісаріатом Ерзнкайске перемирря, турецькі войска 10 лютого 1918 р. перейшли в наступ. Аж до 14 квітня 1918 р Манукян видавав у Єревані газету «Ашхатанак» (Աշխատանք, «Труд»). У березні 1918 р. на зборах представників різних станів Єревану Манукян був обраний диктатором.

До кінця квітня турки зайняли Ерзнка, Ерзерум, Сарикамиш і Карс, 15 травня Олександропіль, а 21 травня — станцію і однойменне село Сардарапат і село Гечрлу (нині с. Мргашат). Тепер турецькі війська стояли всього в декількох кілометрах від Єревану. Виявивши неабиякі здібності організатора, Манукян зумів згуртувати населення Єревана перед обличчям агресії турків, що розпочалася. Він вдихнув у серця людей віру в перемогу. Під час Сардарапатскої і Баш-Апаранскої битв Манукян забезпечував тил вірменських військ.

З травня по липень 1918 року Манукян керував новоствореною Республікою Вірменія до прибуття її уряду в Єреван з Тифлісу, потім став її першим міністром внутрішніх справ, згодом був міністром праці і міністром оборони.

29 січня 1919 р. Арам Манукян помер від тифу.

Примітки

  1. У 1905 році, після масових збурень вірменського народу, даний указ був Миколою II скасований.
  2. За іншими відомостями, в лютому 1905-го.
  3. У російських документах Манукян іменується «міським головою столиці Турецької Вірменії Вана».
  4. Солдат регулярної турецької армії.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.