Арго (корабель)
«Арго́» (грец. Ἀργώ — хижа, швидка) — в давньогрецькій міфології — легендарний корабель аргонавтів, на якому вони у XIV ст. до н. е. вирушили в похід через Егейське море і протоку Босфор в Чорне море до берегів Колхіди. Згадується в «Одісеї» (XII 72). Отримав ім'я від свого будівничого.
Відповідно до грецької міфології, герой з Фессалії Ясон і набрана ним команда аргонавтів розпочали свою подорож з Іолку (сучасне місто Волос) в пошуках Золотого руна, яке охороняв дракон.
На думку античних істориків, цей корабель, збудований в Пагасі 50 аргонавтами за три місяці, був священним і володів певною магічною силою, позаяк сама богиня Афіна доклала руку до його будівництва, використавши для цього дерева зі священного лісу. Згідно з Есхілом, Афіна вставила в корму кавалок деревини з додонського дуба, яка могла говорити людським голосом[1]. За Піндаром, збудований в Деметріаді, в Магнесії[2]. Згідно з Катулом, з сосни, зрубаної на Пеліоні[3]. Калімах свідчить про те, що судно збудували на корабельні поблизу зведеного аргонавтами храму Аполона Актійського[4].
Після повернення з Колхіди, став на якір в гавані міста Тіфа (Беотія)[5]. Якір аргонавтів показував на Кізіку[6]. Афіна помістила його серед зірок, але не цілком[7].
Примітки
- Эсхил. Арго, фр.20 Радт; Ликофрон. Александра 1321; Гигин. Астрономия II 37
- Гигин. Астрономия II 37
- Катулл. Стихотворения LXIV 1
- Гигин. Астрономия II 37
- Павсаний. Описание Эллады IX 32, 4
- Плиний Старший. Естественная история XXXVI 99
- Псевдо-Эратосфен. Катастеризмы 35; Гигин. Мифы 14 (с.36)
Література
- Словник античної міфології. — К.: Наукова думка, 1985. — 236 сторінок.
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.