Аргінілгліциласпарагінова кислота
Аргінілгліциласпарагінова кислота (RGD-послідовність) — трипептид, який складається з L-аргініну, гліцину й L-аспарагінової кислоти.
Аргінілгліциласпарагінова кислота | |
Хімічна формула | C₁₂H₂₂N₆O₆[1] |
---|---|
Ізомерична SMILES | C(C[C@@H](C(=O)NCC(=O)N[C@@H](CC(=O)O)C(=O)O)N)CN=C(N)N |
Практично усі дизінтегрини містять RGD-послідовність, яка розпізнається рецептором GPIIb/IIIa у молекулі фібриногену й інших чинниках коагуляції. Тому пептиди або дрібні молекули, які містять ключову послідовність амінокислот Arg-Gly-Asp можуть бути потенційними інгібіторами взаємодії GPIIb/IIIa рецепторів тромбоцитів із фібриногеном.
Спектроскопія
Для розшифрування сполуки використовується два підходи. Перший — визначення числа індивідуальних амінокислотних залишків й їх ідентифікація, другий — секвенування.
Для ідентифікації трьох амінокислот використовується інформація з спектрів ядерного магнітного резонансу Пептиди є хіральними молекулами. Усі метиленові групи діастереотопні, навіть групи гліцину (метиленова група у вільному гліцині є енантіотропною). Починати аналіз пептидів потрібно зі спектру У двохвимірному варіанті відображає кореляції між усіма спінами спінової системи, а кореляції зі спінами поза системою відсутні. У трипептиді три окремі спінові системи, і вони знаходяться у спектрі Протон із сигналом при 8,95 м.д. корелює із двома резонансами (3,96 та 4,13 м.д.), що виявляє спінову систему. Якщо екстраполювати цю інформацію на спектр то виявиться, що ці протонні резонанси корелюють із одним атомом вуглецю при 41,9 м.д. (тобто діастереотопною метиленовою групою). Ця амінокислота ідентифікується як залишок гліцину, а кореляція із протоном амідної групи дозволяє зробити висновок, що залишок гліцину не є -кінцевим.
Інша спінова система стає очевидною, якщо почати із загальноприйнятого початку — сигналу при 8,26 м.д. Є три кореляції з цим сигналом для усіх чотирьох фрагментів цієї спінової системи. Якщо знову перенести цю інформацію прямо у спектр можна знайти відповідні вуглецеві сигнали. Звичайно, кореляція із резонансом відсутня. Сигнал протону при 4,41 м.д. корелює із резонансом атома вуглецю при 52,4, а спектр підтверджує, що це сигнали 2,58 й 2,72 м.д., які корелюють із одним сигналом атома вуглецю при 38,6 м.д. Спектр підтверджує, що це сигнал метиленової групи. Цей залишок ідентифікується як аспарагінова кислота, і знову можна зробити виновок, що це не -кінцевий залишок.
Аналіз останньої спінової системи починається з розгляду сигналу протону при 7,35 м.д. Ця спінова система включає ще чотири протонних резонанси; спектр та спектри вказують, що вони відповідають одній метиновій і трьом метиленовим групам. Таким чином, цей амінокислотний залишок є аргініном.
Спектр можна використовувати для верифікації отриманих результатів, хоча необхідності у цьому немає. Спектри та не є надлишковими й взаємно доповнюють одне одного принаймні у одному важливому аспекті. Хоча спектр відображає усі спіни у спіновій системі, він не відображає реальні спін-спінові взаємодії. Наприклад, оскільки протон із сигналом при 8,26 м.д. (у залишку аспарагінової кислоти) відображає кореляцію лише із метиновою групою у спектрі , то можна із впевненістю сказати, що ця група бере участь у пептидному зв'язуванні, а метинова група є α- або антисиметричним атомом вуглецю у амінокислотному залишку. Протон із сигналом при 7,35 м.д., віднесений до залишу аргініну, корелює із усіма спінами у спектрі , але виявляє спін-спінову взаємодію лише із метиленовою групою при 2,24 м.д. у спектрі . Це спостереження дозволяє зробити два висновки. По-перше, протон не взаємодіє із α-атомом вуглецю агрініну і тому повинен відноситися до гуанідінової групи, а не α-аміногрупи. По-друге, аргініновий залишок повинен бути -термінальним, оскільки у спектрах та немає кореляції між метиновим протоном та сигналом при 4,13 м.д. та протоном .
Інтегральна інформація, отримана із спектрів , дозволяє виконати віднесення сигналів усіх протонів у спектрі за винятком тих, які зазнають швидкого обміну (тобто протони карбоксильних груп й вільних аміногруп), та сигналів усіх не четвертинних атомів вуглецю у спектрі . Необхідності у віднесенні протонів, які швидко обмінюються, немає.
Що стосується секвенування, то потужними методами ядерного магнітного резонансу є Перший відображає дальні спін-спінові взаємодії (через 2 зв'язки із ). Для рішення задачі секвенування цей експеримент відображає кореляцію між сусідніми амінокислотами, оскільки «бачить» через амідний (пептидний) карбоніл амідний протон . Це дозволяє провести віднесення карбонільних груп.
Інший зв'язок між амінокислотними залишками встановлюється при аналізі взаємодії між протоном аспарагінової кислоти й двома протонами гліцину, який виявляється посередництвом NOE. У цьому випадку немає перекривання сигналів. Цікаво відзначити кореляцію через NOE у залишку аспарагінової кислоти між протоном та лише одним з двох діастереотопних метиленових протонів (). Ця селективна взаємодія вказує на заторможене обертання й дозволяє просторову диференціацію й віднесення сигналів двох діастереотопних протонів.[2]
Примітки
- PubChem
- Robert M.Silverstein, Francis X. Webster, David J. Kiemle - Spectrometric identification of organic compounds.