Арнольд Беклін

Арно́льд Бе́клін (Böcklin) (*16 жовтня 1827, Базель — †16 січня 1901) — швейцарський живописець. Малював пейзажі, алегоричні, міфологічні картини, іноді портрети.

Арнольд Беклін
Arnold Boecklin
Автопортрет, 1872 р.
При народженні Arnold Boecklin
Народження 16 жовтня 1827(1827-10-16)
Базель, Швейцарія
Смерть 16 січня 1901(1901-01-16) (73 роки)
  Флоренція
Національність швейцарець
Країна  Швейцарія
Жанр історичний живопис[1], пейзаж[1] і портрет[1]
Навчання Дюссельдорфська академія мистецтв
Діяльність художник, скульптор, викладач університету, графік, архітектурний кресляр
Напрямок символізм, декаданс
Роки творчості 1853-1900
Вплив на художників Макса Ернста, Джорджо де Кіріко, Сальвадора Далі
Відомі учні Harry Schultzd
Працівник Bauhaus University, Weimard
Твори алегоричні, міфологічні картини, пейзажі, портрети
У шлюбі з Angela Pascuccid і Angela Böcklind
Діти (12) Arnold Böcklin the Youngerd, Maria Böcklind[2], Chiara Böcklind[2], Carlo Böcklind[3] і Hans Böcklind[4]
Брати, сестри   Böcklins Bruderd[2]
Нагороди

 Арнольд Беклін у Вікісховищі

Біографія

Народився у місті Базелі. Перші вчителі: А. Калам у Женеві, в 1845-47 рр.навчався у І. В. Ширмера у Дюссельдорфі в Академії мистецтв. Дюсельдорф приваблював тому, що там мешкав приятель Бекліна — Людвиг Андреас Фейєрбах.16-річний Беклін вивчав архітектурний малюнок і перспективу, але почав малювати пейзажі, мода на які панувала майже все 19 століття.

За звичаєм зробив освітницьку подорож по Франції, Швейцарії, Нідерландах. Два роки був професором в Академії мистецтв у Веймарі.

Працював на батьківщині, в Римі, Парижі, Ваймарі, Базелі, Цюриху, Флоренції, Мюнхені. Поганий стан здоров'я Бекліна примусив того переселитися до теплої Італії, де він жив до смерті.

У творчості Бекліна подекуди позначилися занепадницькі настрої.

Родина художника

В черговий приїзд до Італії Арнольд зустрівся з молодою італійкою, яку покохав. У 1853 році бере шлюб з 17-річною дівчиною-італійкою. Родина мала 14 дітей, вісім з яких померли в дитинстві. І без цього містично налаштований художник спохмурнів і щиро цікавився питаннями смерті, її місцем в житті особи. Беклін став художником таємниць і скорботи. Родина Беклін мешкала в Італії, де Арнольд придбав невеличку садибу (віллу) поблизу міста Флоренція у Фьєзоле.

Смерть

Помер в Італії у Сан Доменіко біля Фьєзоле, де і похований. Могила художника збережена.

Загальна характеристика

Алегорія Свободи, 1891 р., Цюрих

.

Алегорія Війни,1896 р., Цюрих.

Спочатку створював романтичні пейзажі, а потім міфологічні й алегоричні картини з складною символікою. Навіть використання класичних за формою архітектурних об'єктів не наближало картини Бекліна до ясних і гармонійних образів середземноморських цивілізацій. Життя і творчість в Італії майже не відбились в полотнах художника. Розробка міфологічних сюжетів часто була формальною і давала їх в північному, суворому варіанті («Ігри наяд», 1886, «Смертельна бійка кентаврів», 1873,"Одіссей і Калліпсо", 1883,"Однорог в лісі", 1890, «Кентавр Несс викрадає Деяніру»). Навіть в античних сюжетах Бекліна приваблювали сцени жорстокості, диких стосунків персонажів, що призведуть до загибелі. Солодкоголосі Сирени співають своїх пісень серед кісток і черепів загиблих, Деяніра б'ється з Нессом зі звірячою зовнішністю, а бійка кентаврів неодмінно закінчиться смертю, бо в цьому світі не зосталось місця для добрих відносин.

Не найкращі за почуттями і полотна на середньовічні теми. В картині «Анжеліка в полоні у Дракона» художник зупиняється на моменті перед бійкою лицаря з потворою. В картині «Чума» страхітлива смерть летить на потворі, чиє отруйне дихання несе тільки смерть мешканцям. Не кращі за інших і «Три вершники Апокаліпсісу», «Алегорія Війни» (варіанти в Цюриху і Дрездені).

Декотрі картини Бекліна стикалися з гіршими зразками академізму — («Алегорія Свободи», 1891, Цюрих) і були виразом найгірших рис цього напрямку — холодні, нереальні, неправдиві.

Античні сюжети Бекліна

Портрети пензля Бекліна

Пейзажі

Вілла біля моря.

Вілла біля моря, Монако, 1865 р.

Сильною стороною таланту Бекліна було створення пейзажів настрою. Навіть в ескізах вони зберігали тривожний і утаємничений характер («Руїни будівлі в Келі»). Деякі пейзажні мотиви Беклін розробляв неодноразово. Так було і з «Віллою біля моря». Ранішній варіант ( що зберігається у Монако) виявився вдалішим. Художник не зосерджувався на дрібницях варіанту 1878 року, не наближав споруди і самотню жінку до глядача. Загадковість була і в тому, що художник не давав глядачеві привіду для розгадок — чи то реальність 19 століття, чи це римська вілла доби імператорів. В картині панує похмурий день і похмурий настрій. Здається, вілла почала руйнуватись. Але до цього нема ніякого діла жінці (володарці вілли? Покинутій дружині? Самотній вдові в траурі?) Незрозуміло, чи то просто чорне вбрання, чи то траур.

Острів мертвих

Один з найкращих зразків пейзажів настрою Бекліну вдалося створити в картині «Острів мертвих». Художник довго працював над сюжетом і зробив декілька варіантів з різним освітленням, різними деталями і різним форматом полотна. Найкращим став варіант 1886 року(тепер в місті Лейпциг).

Посеред чи то моря, чи то озера — постав острівець. Високі скелі утворили півколо, а в невеличкому майданчику посередині власник висадив кипариси, що нібито охороняють спокій померлих. В скелях вироблено штучні печери, що слугують родинним склепом. От і зараз до родинного цвинтаря наближається човен з черговим небіжчиком. В темряві можна розгледіти скульптури левів на брамі і постать в білому вбранні на човні. На пригнічений настрій картини працюють і сюжет (іде поховання), і колорит (темні фарби в середині картини), і початок негоди (дощові хмари на небі).

Головні твори

А. Беклін. «Піліфем кидає скелю в аргонавтів», 1896 р.
  • «Бог природи Пан з граком», 1854, Ганновер.
  • «Сафо на скелі», 1862, Музей мистецтв Філадельфії
  • «Вілла на узбережжі в бурю», 1865, Монако.
  • «Вілла біля моря», 1878, Вінтертур.
  • «Венера Анадіомена», 1872, Сен Луіс, Міссурі, США.
  • «Автопортрет з фігурою Смерті», 1872 .
  • «Анжеліка в полоні у дракона», 1873, Берлін .
  • «Флора», 1875 .
  • «Весна», 1875, Лейпциг .
  • «Пісні навесні», 1876, Москва.
  • «Поля блаженних», 1878 .
  • «Острів мертвих» ( декілька варіантів), 1880-83.
  • «Одіссей і Калліпсо», 1883, Базель.
  • «Святилище Геркулеса», 1884, Вашингтон, США.
  • «В грі хвиль», 1885 .
  • «Голова Медузи Горгони», 1878.
  • «Портрет Готфрида Келлера», 1889, Цюрих.
  • «Старе подружжя на лаві в саду», 1891, Цюрих.
  • «Три вершники Апокаліпсісу», 1896, Цюрих .
  • «Капличка», 1898.

Обрані твори

Впливи творів Бекліна

Див. також

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.