Арнольд Гаузер

Арнольд Гаузер (нім. Arnold Hauser, 8 травня 1892 Темешвар, нині Тімішоара, Австро-Угорщина 28 грудня 1978, Будапешт, Угорщина) — німецький і угорський філософ, історик мистецтва і соціолог, почесний член Угорської академії наук.

Арнольд Гаузер
Arnold Hauser
Народився 8 травня 1892(1892-05-08)[1][2][…]
Тімішоара, Австро-Угорщина
Помер 28 січня 1978(1978-01-28)[3][4] (85 років)
Будапешт, Угорська Народна Республіка
Країна  Австро-Угорщина
 Угорщина
Діяльність мистецтвознавець, соціолог, філософ, викладач університету
Заклад Університет Огайо
Членство Угорська академія наук

Біографія

Арнольд Гаузер народився в Трансильванії, в Австро-Угорщині. Після закінчення гімназії Гаузер вивчав германістику та романські мови, а також філософію в Будапештському університеті, а потім продовжив навчання в Парижі.

У 1916 році, в Будапешті, вступив до «Недільного гуртка», який очолював Георг Лукач, і де його друг Карл Маннгайм познайомив його з Бела Балажем, Бела Фогараші, Фредеріком Анталом, та іншими.

Оскільки в 1919 році Арнольд Гаузер брав участь у культурній політиці Угорської Радянської Республіки, тому після її розпаду він втік до Італії. Згодом він подорожував по Італії, Німеччині та Австрії, де навчався та працював у кінобізнесі.

У 1938 році він переїхав до Англії. Тут, на прохання Карла Маннгайма, він протягом 10 років писав одну з найважливіших своїх робіт — «Соціологія історії мистецтва та літератури» (Sozialgeschichte der Kunst und Literatur).

У 1951—1957 роках Гаузер працював викладачем в Університеті Лідса (Велика Британія), пізніше він був запрошеним професором в Університеті Брандейса в Волтемі (штат Массачусетс) до 1959 року. До 1962 року викладав у Коледжі мистецтв Горнсі в Лондоні та був запрошеним професором в Університеті штату Огайо до 1965 року.

У 1965 році Гаузер повернувся до Лондона, а через два роки до Угорщини.

Твори

  • 1951 : «Соціологія історії мистецтва та літератури» (Sozialgeschichte der Kunst und Literatur)
  • 1958 : «Філософія історії мистецтва» (Philosophie der Kunstgeschichte)
  • 1964 : «Маньєризм: криза епохи Відродження і походження сучасного мистецтва» (Der Manierismus. Die Krise der Renaissance und der Ursprung der modernen Kunst)
  • 1974 : «Соціологія мистецтва» (Soziologie der Kunst)
  • 1978 : Im Gespräch mit Georg Lukács kleiner Sammelband mit drei Interviews und dem Essay Variationen über das tertium datur bei Georg Lukács

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.