Арія да капо

Арія да капо (італ. da capo aria) — музична форма арій, яка була поширеною в епоху барокової музики. Її співає сольний виконавець під акомпанемент інструментів, часто невеликий оркестр. Арія да капо дуже поширена в музичних жанрах опери та ораторії. За словами Ренделя, ряд композиторів бароко (Гассе, Гендель, Порпора, Лео та Вінчі) за час своєї кар'єри написали понад тисячу арій да капо.[1]

Форма

Арія да капо має складну тричастинну форму, тобто вона складається з трьох частин. Перший частина — це завершена музична форма, що закінчується тонічним ключем, і, в принципі, її можна співати окремо. Друга частина відрізняється від першої за своїм музичним ключем, текстурою, настроєм,[1] а іноді й темпом. Третя частина, як правило, не записувалася композитором, він просто вказував напрямок «da capo» (італ. «від голови»; від початку) — маючи на увазі спочатку, що означало, що першу частину слід повторити повністю.

Текст арії да капо, як правило, мав віршовану форму або іншу віршовану послідовність, яка була написана у двох строфах, перша для розділу A (звідси пізніше повторюється) і друга для B. Кожна строфа складалася із трьох до шести рядків і закінчувалася рядком, який містив закінчення чоловічого роду.

Імпровізація

У третій частині від співака часто очікувалася імпровізація у формі варіацій та орнаментики, для того щоб не було простого повторення першої частини.[1] Особливо це стосувалося арій да капо, написаних у повільніших темпах, де була більша можливість імпровізувати. Здатність до імпровізації варіацій та орнаментики була майстерністю, засвоєною всіма сольними співаками. Зменшення цих навичок після епохи бароко, можливо, є причиною того, що арія да капо в кінцевому підсумку набула репутації музично тьмяної форми. Автентичний виконавський рух, починаючи з середини ХХ століття, відновив імпровізацію у виконанні арій да капо, хоча ця практика ще не стала універсальною навіть серед автентичних виконавців.

Відомі приклади

Ораторія «Месія» (1742) Георга Генделя включає у себе дві добре відомі арії да капо: «He Was Despised» (для альта) і «The Trumpet Shall Sound» (для баса). Кантата Йоганна Баха «Jauchzet Gott in allen Landen», BWV 51 (1730), починається із яскравої арії да капо для сопрано, соло труби та струнних.

Примітки

  1. Randel (2003:54)

Джерела

  • Benward & Saker (2003). Music: In Theory and Practice, Vol. I. Seventh Edition. McGraw-Hill Higher Education. ISBN 978-0-07-294262-0.
  • Randel, Don Michael, ed. (2003) "Aria," in The Harvard Dictionary of Music. Cambridge, MA: Harvard University Press. (Author: "CG".)

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.