Астроцит

Астроцити — це клітини, назва яких зумовлена наявністю тонких відростків навколо них. Відростки деяких астроцитів обволікають кровоносні капіляри і забезпечують транспорт речовин з крові до головного і спинного мозку. Вони найчисленніші з гліальних клітин, утворюють складні сітки у сірій речовині мозку.

Функції

  • Вони беруть участь у зростанні нервової тканини. Також вони здатні виділяти речовини, розподіл яких задає напрямок росту нейронів у період ембріонального розвитку. Зростання нейронів можливий як рідкісний виняток і в дорослому організмі в нюховому епітелії, де нервові клітини оновлюються раз на 40 днів.
  • Опорна і розмежувальна функція — підтримують нейрони і розділяють їх своїми тілами на групи (компартменти). Цю функцію дозволяє виконувати наявність щільних пучків мікротрубочок в цитоплазмі .
  • Трофічна функція — регулювання складу міжклітинної рідини, запас поживних речовин (глікоген). Астроцити також забезпечують переміщення речовин від стінки капіляра до цітолемми нейронів.

Основна їхня функція  — це опора та ізоляція нейронів від зовнішніх впливів.

Види астроцитів

Вони формують опорний апарат центральної нервової системи. Це невеликі клітини зірчастої форми з численними відростками. Розрізняють:

  • протоплазматичні (мають товсті короткі розгалужені відростки, розміщення сірій речовині мозку)
  • волокнисті (фібрилярні)(віддають довгі прямі відростки, в цитоплазмі містять численні фібрили, розміщення в білій речовині мозку).

Регуляція активності нейронів

Протягом тривалого часу астроцити вважалися опорними клітинами нейронів, що забезпечують їх харчування і фізичну підтримку. Останні дослідження привели до створення моделі тристороннього синапсу (пресинаптичний нейрон, астроцит, постсинаптичний нейрон). Астроцити здатні виділяти нейромедіатори АТФ, ГАМК, серин та інші. Це дозволяє їм безпосередньо брати участь у процесі передачі і обробці інформації в нервовій тканині.

Патологія астроцитів

Зміни астроцитів, зокрема їхня дегенерація, виникають при хворобі Вільяма Александра.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.