Аторвастатин

Аторвастатин — селективний конкурентний інгібітор ГМГ-КоА-редуктази — 3-гідрокси-3-метилглутарил коензим А-редуктази — ферменту, що перетворює 3-гідрокси-3-метилглутарил-коензим А у мевалонову кислоту, яка є попередником стеролів, включаючи холестерин. Аторвастатин знижує рівень холестерину і ліпопротеїдів у плазмі крові за рахунок пригнічення 3-гідрокси-3-метилглутарилкоензим А-редуктази і синтезу холестерину у печінці, а також збільшення числа рецепторів ліпопротеїдів низької щільності на поверхні гепатоцитів, що призводить до посилення захоплення і катаболізму ліпопротеїдів низької щільності. Аторвастатин знижує рівень загального холестерину, ліпопротеїдів низької щільності, аполіпоротеїну В і тригліцеридів, викликає підвищення рівня холестерину ліпопротеїдів високої щільності та аполіпопротеїну А. Ці результати реєструються у пацієнтів з гетерозиготною сімейною гіперхолестеринемією із мішаною гіперліпідемією, включаючи хворих з інсулінозалежним цукровим діабетом.

Аторвастатин

Фармакокінетика

Аторвастатин приблизно на 80% швидко всмоктується у шлунково-кишковому тракті. Максимальна концентрація в плазмі досягається через 1 — 2 години. Хоча прийом їжі зменшує всмоктування аторвастатину, це не впливає на його ефективність. Через інтенсивне перше коло метаболізму аторвастатин має низьку біодоступність — лише 12%. Середній об’єм розподілу (Vd) аторовастатину становить 565 л. Більш ніж 98% аторвастатину зв’язується з білками плазми. Аторвастатин не проходить крізь гематоенцефалічний бар'єр. У печінці він метаболізується до орто- та парагідроксильованих похідних і різних продуктів бета-окиснення. Такі активні метаболіти відповідають приблизно 70% інгібіторної активності відносно ГМГ-КоА-редуктази. Препарат виводиться з жовчю після печінкової і/або позапечінкової біотрансформації. Препарат не піддається вираженій кишково-печінковій рециркуляції. Середній період напіввиведення аторвастатину становить близько 14 год. Інгібуюча активність відносно 3-гідрокси-3-метилглутарил-коензим А- редуктази триває близько 20-30 год завдяки наявності активних метаболітів.

Показання для застосування

  • Гомозиготна сімейна гіперхолестеринемія, коли немає задовільної відповідної реакції організму лише на дієту та інші нефармакологічні заходи.
  • Первинна (гетерозиготна сімейна або полігенна) гіперхолестеринемія (тип IIa) і змішана гіперліпідемія (тип IIb).

Побічна дія

Найбільш розповсюдженими небажаними ефектами є шлунково-кишкові розлади (запор, нудота, метеоризм, біль у животі, диспепсія, діарея), головний біль, біль у м’язах (міалгія), порушення сну. Можливе підвищення лабораторних значень трансаміназ (АЛТ, АСТ). Частота виникнення такого побічного ефекту залежить від дози і спостерігалася у пацієнтів, які приймали по 80 мг аторвастатину. Найсерйознішими побічними реакціями є міопатія, рабдоміоліз і гепатотоксичність.

Протипоказання

  • гіперчутливість
  • захворювання печінки в активній формі, підвищенні рівня трансаміназ у сироватці більше ніж у 3 рази
  • захворювання скелетних м’язів
  • період вагітності і лактації

Торгові назви

Торгова назва Фірма Країна
Аторвакор Фармак Україна
Аторвастатин-ратіофарм Меркле ГмбХ Німеччина
Атокор Д-р Редді'с Лабораторіс Лтд Індія
Ліпримар Гедеке ГмбХ/Пфайзер Айленд Фармасьютікалз Німеччина/Ірландія
Лівостор ВАТ «Київський вітамінний завод» Україна
Аторис KRKA Словенія
Торвакард «Zentiva» Чехія
Астин Мікро Лабс Лімітет Індія
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.