Афродита Керченська

Афродита Керченська — випадково знайдена скульптура Афродити в Керчі, створена в добу еллінізму.

«Афродита Керченська»
( іконографічний тип Афродита Кнідська)
укр. Афродита Керченська
Творець: невідомий з Пантікапея
Час створення: 3 століття до н. е.
Розміри: 70 см (?)
Матеріал: мармур
Зберігається: Керч, Крим, Україна
Музей: Керченський історико-археологічний музей

Історія знахідки


Керч. Сходи на гору Мітрідат.

Частина античного Пантікапея забудована спорудами сучасної Керчі. Під будинками, шляхами і суспільними спорудами опинились значні мало — чи зовсім не обстежені ділянки античного міста. Саме необстежені ділянки і підносять час від часу сюрпризи. В червні 1958 року під час прокладання траншеї по-за школою — гімназією імені В. Г. Короленка була знайдена невелика скульптура на глибині приблизно двох метрів. Дещо обізнаний в мистецькій вартості знахідок, робітник передав пошкоджений твір в місцевий музей. Музейники спромоглися навіть нагородити добродія грошовою премією в сто радянських рублів.

Афродита — уособлення могутності природи

Скульптура Афродити, подібна до Керченської.

Співзвучним назві Афродита було грецьке слово «афрос», тобто піна. Можливо, звідси витоки легенди про її народження з піни морської. В добу Стародавньої Греції Афродита стала уособленням могутніх сил природи. У греків була Афродита Уранія (тобто небесна), Афродита Пандемос (володарка на землі), Афродита Понтія (тобто морська). Як богиня кохання — вона мала в руці квітку або яблуко, що отримала в нагороду за красу і хитрість від Паріса, якому віддала як хабар — красуню Єлену. Афродиту Пандемос (володарку на землі) супроводжував заєць або птах. Афродита Понтія була уособленням спокійного, лагідного до людей моря і подавалась разом з дельфіном. Її шанували разом з богом Посейдоном. Підтвердженням, що Афродиту Понтію шанували і в Північному Причорномор'ї, була знахідка 1969 року фігурки Афродити з дельфіном на розкопках в місті Німфей, що неподалік від сучасної Керчі. Але ця фігурка виготовлена з теракоти і датована 2 століттям до н. е. Храми Афродити часто будували в гаванях, в портових містах чи на островах.

Опис твору

Уламок скульптури з білого мармуру. За висновками дослідників належить невідомому майстру доби еллінізму і датований третім століттям до н. е. Збережена частина скульптури втратила ноги нижче колін, всю праву руку, голівку і долоню лівої руки. Збережені оголений торс богині кохання, ліва рука і стегна, прикриті хітоном. Богиня спирається на підпору, трохи зігнувши вбік стан.

На відміну від численних скульптур в різних музеях світу, що виготовлені римськими скульпторами як копії грецьких оригіналів, зразок скульптури в Керчі — давньогрецький оригінал. До того ж, витвір мистецтва подібного ґатунку знайдено на території Керченського півострова — вперше. За припущеннями колись скульптура була не білою, як зараз, а вкритою тонким шаром ганозісу (суміші воску з фарбами чи пігментами), що захищало її поверхню і робило наближеною до живого тіла людини.

Джерела

  • Матеріали періодичних видань

Див. також

Пеліка Суд Паріса, керченські вази, Вазописець шлюбних процесій, 360 до н. е., Музей Гетті, США.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.