Ахмед Шаукі

Ахмед Шаукі
أحمد شوقي
Ахмед Шаукі
Народився 25 грудня 1868(1868-12-25)
Каїр, Єгипетський хедиват, Османська імперія
Помер 13 грудня 1932(1932-12-13) (63 роки)
Каїр, Єгипет
Країна  Єгипет
Національність єгиптянин
Діяльність драматург, поет
Alma mater Університет Монпельє і Паризький університет
Мова творів арабська
Magnum opus Al-Shawqiytd

 Ахмед Шаукі у Вікісховищі

Ахме́д Шаукі́ (араб. أحمد شوقي, англ. Ahmed Shawqi; 1868 1932) єгипетський поет і драматург, один із родночальників сучасної єгипетської літератури, відомий, в першу чергу, започаткуванням епічної драми в арабській літературній традиції. Поезія Шаукі вважається однією з найдовершених у єгипетській літературі ХХ століття.[1]

Життєпис

Ахмед Шаукі ріс і виховувався у привілейованій обстановці — його родина була відомою й наближеною до двору єгипетського хедива.

По закінченні вищої школи, Шаукі відвідував юридичну школу, здобув диплом тлумача. А потому йому запропонували роботу при дворі хедива Аббаса II, на що він радо відразу ж пристав.

Після року при хедивовому дворі, Ахмеда направили продовжити на трирічний термін свої правові студії до університетів Монпельє та Парижа. Під час перебування у Франції, Шаукі ознайомився з тогочасною французькою культурою, і, зокрема, великий вплив на нього мали твори знаменитих французьких драматургів Мольєра та Расіна.

Повернувся до Єгипту Ахмед Шаукі 1894 року, і залишався провідним діячем єгипетського культурного фронту, доки 1914 року британці не примусили його емігрувати до Андалузії на півдні Іспанії.

Шаукі лишався там до 1920 року, а тоді повернувся до Єгипту.

1927 року Шаукі за здобутки на літературній ниві «коронували» ім'ям Amir al- Sho'araa’ أمير الشعراء(дослівно: «Король поетів»).

До часу заслання Ахмед Шаукі звично проживав у ‘Karmet Ibn Hani’ або у «Винограднику ібн-Хані» (كرمة ابن هانىء) в районі Ель-Матарійя (Al-Matariyyah), поруч із палацом хедива Аббаса II Сарай ель-Кобба (Saray El-Qobba). По поверненні до Єгипту він збудував новий будинок у Гізі, який поетично назвав «Новим виноградником ібн-Хані»[2]. Згодом са́ме цей дім став будівлею Музею Ахмеда Шаукі.

Творчість

Твори Шаукі можна розділити на три основні творчі етапи:

  • перший відноситься до часу перебування при дворі хедива Аббаса II — у цей період Шаукі створював переважно оди на уславлення хедива й на підтримку його політики;
  • другий охоплює період висилки до Іспанії — у цей час поетичний талант Шаукі втілився у ліричних та патріотичних віршах, просякнутих теплими почуттями до рідного Єгипту та арабського світу;
  • третій починається після повернення поета із заслання на батьківщину — він переймається славним минулим Давнього Єгипту та ісламу. У цей період Шаукі написав свої релігійні поеми, що уславлювали Пророка Мухаммеда. Також тоді ж були створені й опубліковані найвідоміші п'єси автора.
Пам'ятник Ахмеду Шаукі у Вілла Боргезе
П'єси

Ахмед Шаукі першим у арабській літературі взявся за написання поетичних п'єс. Його перу належать 5 трагедій:

  • «Божевільна Лейла» (Magnun Laila), перша п'єса Шаукі;
  • «Смерть Клеопатри», найвідоміша п'єса драматурга;
  • 'Antara;
  • Ali bek el-Kabeer;
  • Qambeez;
та 5 комедій:
  • Es-Set Huda
  • «Жебрак» (El-Bakhila);
і на додачу п'єса в прозі: «Принцеса Андалузії».
Поезія
  • Esh-Shawqiyyat, збірка обраних творів Шаукі в 4 томах, включаючи Nahj al-Burda на честь Пророка Мухаммеда;
  • «Арабські країни й Великі достойники ісламу», довга поема з історії ісламу.
Проза

Ахмед Шаукі — автор ряду новел, що дивом збереглися, а також низки текстів дидактичного спрямування на різні теми, що були зібрані разом у збірці під назвою «Торговища золота».

Виноски

  1. Esat Ayyıldız, “Ahmet Şevki’nin Mısır İstiklalinin Müdafaası İçin Sömürge Yöneticisine Hitaben Nazmettiği Lâmiyye’sinin Tahlili”, Arap Edebiyatında Vatan ve Bağımsızlık Mücadelesi, ed. Ahmet Hamdi Can – İhsan Doğru (Ankara: Nobel Bilimsel Eserler, 2021), 1-26.
  2. My Father Shawky by Hussin Ahmed Shawky 2nd edition (in arabic) General authority of culture palaces 2006 Cairo

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.