БЖ-АРТ
Всеукраїнська творча Спілка художників «БЖ-АРТ» — спільнота молодих українських художників.
Плакат спілки | |
Дата заснування | 1993 |
---|---|
Голова | Зяблюк Андрій Михайлович |
Адреса |
04071, м. Київ, вул. Лук’янівська, 69/71 |
Історія
Об'єднання художників «БЖ-АРТ» започатковано у 1993 році з метою підтримки мистецьких ініціатив та культурного розмаїття як неформальна спільнота молодих українських художників, які переважною більшістю навчалися у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Об'єднання формувалось на засадах солідарності, взаємовиручки та спільних поглядів на мистецтво. У 1994 році об'єднання створило перший в Україні мистецький сквот «БЖ» на кшталт паризького «Вулика». Сквот отримав назву від скорочення адреси будинку: м. Київ, Велика Житомирська, 25, який тимчасово був переобладнаний під творчі майстерні, виставкові зали та музичні площадки.
Мистецькі ініціативи сквота поширювалися на молодих художників, творчі групи та культурові осередки. Під дахом сквоту працювало (творило) близько 150 художників з усіх регіонів України, а також з Грузії, Вірменії, Польщі, Молдови, Росії, Ірану, Афганістану, Франції, Німеччини та ін. Проводились всеукраїнські та міжнародні виставки, акції, пленери.
Особлива увага приділялась інноваційним проєктам. Так в Києві проєктами «Відео-інсталяція» — куратор Марек Василевський (завідувач кафедри інсталяції Краківської Академії мистецтв) та «Український відео-арт» — куратор Надія Пригодіч, вперше було заявлено відео-арт, як окремий вид мистецтва. Започатковано перший неформальний фестиваль кінетичної інсталяції «Весняний вітер» — куратори Андрій Блудов та Олексій Малих.
Визнані художньою спільнотою хрестоматійними та вивчаються у художніх школах ініційовані «БЖ» виставки-інсталяції за участь художників об’єднання:
- «Сферографія. Сферограмма» — проєкт Миколи Журавля,
- «Побєда» — перформанс групи художників українського андеґраунду,
- «ЕМАНУІЛ» — перформанс Бадрі Губіанурі,
- «Ніч відкритих дверей» — проєкт художників організації,
- «Сік папороті (Ніч на Івана Купала)» — проєкт боді-арт художників організації,
- «Пасіка» — проєкт Миколи Журавля, живопис, інсталяція, скульптура та інші.
Досягнення
Організація неодноразово посідала перше місце в арт-рейтингах «Найкраще творче об'єднання України», а у 1998 році на II Міжнародному Арт-фестивалі виставковий майданчик «БЖ» було визнано «Найкращою галереєю року» та відзначено «Золотим перетином». Розвиток комунікацій, співпраця та партнерство з державними та приватними інституціями вимагав структурних змін в управлінні об'єднанням, яке з 1997 року набуло статусу юридичної особи / громадської організації — "Київська організація художників «БЖ-АРТ». Але незмінними лишаються принципи та засади об'єднання.
Завдання
Серед пріоритетів — підтримка художніх ініціатив на місцевому рівні, їх розвиток на національному та міжнародному культуровому просторі проєкти:
— міжнародний мистецько-культурологічний симпозіум «Собор», фестиваль «КиївФотоком»,
— сприяння культуровому обміну в образотворчому мистецтві (фестиваль «Культурний герой»),
— підтримка соціальної відповідальності діячів культури, партнерство в сфері гуманітарного та соціального розвитку дітей та молоді (проєкти «Carte blanche» — майстер-класи в дитячих будинках, «На зламі тисячоліть» — молодіжний мистецько-просвітній пленер-симпозіум).
Протягом багатьох років жодна помітна мистецька подія в Україні не проходить без участі художників організації «БЖ-АРТ». В лавах організації ціле покоління сучасних українських митців світового значення, які продовжують сприяти у професійному розвитку та соціальній адаптації молодим художникам.
Вплив організації на творче середовище набув національного значення і дав підстави організації у 2006 році набути статусу „Всеукраїнської творчої спілки художників «БЖ-АРТ»“, що позначилось на можливостях організації. Спілка набула права номінувати митців на Національну премію України імені Тараса Шевченка, а також впливати на культурну та регуляторну політику на національному рівні, безпосередньо співпрацювати з Міністерством культури і туризму України, делегуючи своїх представників до експертних та громадських рад.
За ініціативи Спілки з урахуванням рекомендацій звіту «Європейська програма оглядів культурних політик. Культурна політика України — оцінка міжнародних експертів» Міністерством було створено соціальне Державне підприємство «Центр розвитку сучасного мистецтва», яке у тісній співпраці з «БЖ-АРТ» забезпечує умови для творчого пошуку, експерименту та дослідження сучасних мистецьких напрямків та тенденцій, здійснює низку мистецьких проєктів некомерційного спрямування.
Творчі заходи
Спілка надає підтримку місцевим творчим осередкам при проведенні творчих заходів таких як:
— «Могриця» - фестиваль ленд-арту, Сумщина,
— «Аплікація духу» - фестиваль ленд-арту, Сумщина та ін.,
— «Carte blanche» - майстер-класи художників організації в дитячих будинках Чернігівщини,
— «Волошинський вересень» - мистецький пленер художників організації, АР Крим.
Спілка безпосередньо бере участь в управлінні проєктами, забезпечуючи адміністрування та організацію.