Бактеріофаг T4

Бактеріофаг T4, або фаг T4 — вид бактеріофагів, що паразитує на бактерії Escherichia coli.

?
Бактеріофаг T4

Класифікація вірусів
Група: I
Царство: Duplodnaviria

Heunggongvirae

Тип: Uroviricota
Клас: Caudoviricetes
Ряд: Caudovirales
Родина: Myoviridae
Рід: Tequatrovirus
Вид: Escherichia virus T4
Штамми
  • Enterobacteria phage C16
  • Enterobacteria phage F10
  • Enterobacteria phage Fs-alpha
  • Enterobacteria phage PST
  • Enterobacteria phage SKII
  • Enterobacteria phage SKV
  • Enterobacteria phage SKX
  • Enterobacteria phage SV3
  • Enterobacteria phage T2
  • Enterobacteria phage T4
  • Enterobacteria phage T6
Синоніми[1]
Enterobacteria phage T4
Посилання
Вікісховище: Bacteriophage T4

Опис

Будова та розвиток бактеріофага

Порівняно великий бактеріофаг: завдовжки до 200 нм, завширшки до 90 нм. Капсид має ікосаедричну форму. Від капсиду відходить хвіст, що має в основі шість коротких відростків, а на кінці базальну пластину та шість довгих відростків. Геном фага Т4 містить 168 903 пари нуклеотидів, що кодують 289 білків. Цікаво, що для функціонування вірусу потрібно лише 69 таких білків. Функції багатьох білків цього вірусу досі не встановлені. Крім білків, ДНК бактеріофага кодує декілька транспортних РНК і коротких регуляторних РНК, які характерні для самостійних організмів, але не поширені серед вірусів.

Розвиток

Під час інфікування фаг T4 прикріплюється до бактерії-господаря за допомогою фібрилярних ниток (ніжок), що розташовані на базальній пластинці хвоста. Коли бактеріофаг закріплюється на клітинній стінці жертви, хвіст скорочується, а стержень, що знаходиться всередині хвоста, пробиває стінку і впорскує генетичний матеріал із капсиду всередину клітини бактерії. Ззовні від бактеріофага залишається лише пуста білкова оболонка. Після зараження вірус змушує все клітинні структури бактерії працювати на себе. Усі ресурси клітини відтепер витрачаються тільки на розмноження фагової ДНК. Усі білки, що знаходяться в клітині, направляються на утворення нових копій бактеріофага. Численні копії новоствореної фагової ДНК упаковуються в формі багатогранника. Зверху вони покриваються білком, і виникає зріла головка бактеріофага з упакованою усередині ДНК. В іншому місці клітини проходить збірка інших білків, з яких утворюється хвостовий відросток. Врешті, відростки й головки з'єднуються в повноцінних фагів. Коли вичерпано всі ресурси господаря і процес реплікації завершується, клітинна стінка бактерії розривається, вивільняючи 100—150 копій бактеріофага. Весь процес розвитку — від початку інфікування до вивільнення копій, триває близько 30 хв.

Примітки

  1. ICTV Taxonomy history: Escherichia virus T4. International Committee on Taxonomy of Viruses (ICTV) (англ.). Процитовано 26 грудня 2018. «Caudovirales > Myoviridae > Tevenvirinae > T4virus > Escherichia virus T4»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.