Банник (міфологія)

Б́анник, лазник (рос. банник, байник, баенник, байнушко та ін., біл. лазнік, лазеннік) — істота із російських та білоруських язичницьких вірувань.

Банник
Божество в слов'янська міфологія
Частина від білоруська міфологія

У росіян і білорусів дух — мешканець бані (лазні), злий, з'являється у обліку маленького голого чоловічка із веселковими очима. Живе за кам'янкою або під полком. Буває невидимий (за деякими повір'ями, має шапку-невидимку) або показується у вигляді людини з довгим волоссям, голого діда, покритого брудом і листям від віників, собаки, кішки, білого зайця та ін. Існує повір'я, що банник перший раз з'являється в бані після того, як там побуває породілля. У нетопленій бані живе завжди, пара виганяє його ненадовго. Вважається, що він миється в бані, тому для нього слід залишати воду, мило і віник, інакше він бризкає окропом, кидає розжарені камені, напускає чаду. Заходячи в баню, прийнято було говорити: «Хрещений на полок, нехрещений з полку» (Смоленська губ.).

Банник шкодить тим, хто приходить до бані пізно, після заходу сонця, вночі, або після двох-трьох змін парильників. Спочатку присипляє, потім довгими та товстими губами обволікає рот та заганяє у грудну клітку гаряче повітря. Банник душить або здирає шкіру. Особливо не полюбляє випивак. Вмілі люди виганяють його банним віником. Банник лякає, заходить у баню, прикидаючись людиною. Банник може підмінити залишену дитину. Одмінки бувають потворними: великоголовими, пузатими, не ростуть, не ходять, не кажуть, живуть кілька років, а потім помирають або перетворюються на головешку, на банний віник. Банник іноді захищає від інших демонічних істот (овинника, мерців та ін).

З інших функцій банника слід зазначити його участь у святкових ворожіннях: опівночі дівчата підходять зовні до дверей бані, задерши спідниці; або підходять до чолу кам'янки, або сунуть руку в димник: якщо банник доторкнеться волохатою рукою — буде багатий наречений, якщо голою рукою — бідний. Тим, хто, гадаючи, суне руку у вікно лазні, банник може скувати пальці залізними кільцями. Для того щоб захищатися від шкідливих дій банника, задобрити його, приносять до нової бані хліб і сіль, ховають під порогом задушеного чорного півня або курку.

Банний дух може виступати також у жіночому образі банниха, байниця, баенная матінка, на Пінезі і Печорі обдериха. Обдериха виглядає як кудлата, страшна стара, іноді гола; показується у вигляді кішки; живе під полком; повір'я про неї схожі з уявленнями про банника (крім участі у гаданнях). Як жіночий різновид банного духа може виступати також шишига — демонічна істота, яка показується в бані тим, хто йде туди без молитви; приймає образ знайомої або родички і кличе з собою паритися; може запарити до смерті (Владимирська, Саратовська губ.).

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.