Баркентина

Баркенти́на або шхуна-барк[1] (англ. barquentine; schooner barque) вітрильне судно з трьома або більше щоглами; з прямим вітрильним озброєнням на фок-щоглі та косим на грот-, бізань- та будь-яких інших щоглах.

Баркентина

Бельгійська баркентина Mercator
Тип вітрильне судно
Походження Північно-Західна Європа та Америка

Баркентина у Вікісховищі

Сучасне вітрильне озброєння баркентини

План вітрильного озброєння баркентини

У той час як судно з повним оснащенням має пряме вітрильне озброєння на всіх трьох щоглах, а барк має пряме озброєння на всіх, за винятком бізань-щогли, баркентина має прямі вітрила лише на фок-щоглі[2]. Переваги меншого екіпажу, добрий хід у фордевінд і водночас здатність ходити відносно круто до вітру, перевозячи багато вантажу, зробили його популярним судном наприкінці ХІХ століття.

Сьогодні озброєння баркентини має популярність на сучасних великих і менших спортивних вітрильниках, оскільки переважання на них косих вітрил покращує їх ходові якості на гострих курсах, а пряме вітрильне озброєння на фок-щоглі забезпечує високу швидкість на великих відстанях у фордевінд, а також ефектний вигляд у порту.

Етимологія

Термін «баркентина» з'явився в XVII столітті, утворений від слова «барк» за зразком слова «бригантина» — назви двощоглового судна, що має прямі вітрила лише на передній щоглі, і, очевидно, утвореного від слова «бриг»[Note 1][3].

Історичні та сучасні приклади суден

Баркентина «Меркатор» у морі, картина Ясміни ван Гове (Остенде, Бельгія)
  • Gazela Primeiro, 1901 року.
  • Concordia, вітрильний навчальний корабель, який перекинувся і затонув 17 лютого 2010 року.
  • Mercator 1932 року, бельгійський навчальний корабель.
  • Transit, експериментальний проект 1800, вітрилами якого можна було повністю керувати з палуби.
  • Peacemaker спущений на воду в 1989 році.
  • Багато менших кораблів королівського флоту кінця дев'ятнадцятого століття були оснащені як баркентини, в тому числі і канонерські човни класу Redbreast.
  • Енд'юренс, яким командував сер Ернест Шеклтон і який був роздавлений льодом у морі Ведделла під час Імперської трансантарктичної експедиції 1914—1917 років.
  • KRI Dewaruci ВМС Індонезії, спущений на воду і введений в експлуатацію в 1953 році, добре відомий корабель, який використовувався для підготовки курсантів і був посильним судном, нині плаває навколо світу і відвідує багато країн.
  • Esmeralda, вітрильний навчальний корабель ВМС Чилі.
  • City of New York, арктичний вітрильний корабель
  • Навчальні вітрильні кораблі класу «Погорія» польської побудови Pogoria, Kaliakra та Iskra .
  • Тур-Хейєрдал[4]
  • Southern Swan (Svanen), корабель 1922 року, переоснащений на баркентину з первісного озброєння шхуни. Базується в гавані Сіднея, призначається для круїзів[5].
  • Juan Sebastián Elcano (1927)
  • Spirit of New Zealand 1986 — навчальний корабель для підготовки молоді.
  • Leeuwin II, вітрильний навчальний корабель, який базується у Фрімантлі, Австралія

Коментарі

  1. Хоча насправді термін «бриг» був скороченням від «бригантина», і протягом більшої частини шістнадцятого-вісімнадцятого століть ці два терміни були синонімами.

Примітки

  1. Баркентина // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. К. ; Ірпінь : Перун, 2005. ISBN 966-569-013-2.
  2. Sailing ship rigs, an infosheet guide to classic sailing rigs. Maritime Museum of the Atlantic. Архів оригіналу за 28 грудня 2010. Процитовано 15 січня 2011.
  3. T F Hoad, ред. (1993). Oxford Dictionary of English Etymology. Oxford: Oxford University Press. с. 34. ISBN 978-0-19-283098-2.
  4. Thor-Heyerdahl. Segelschiff Thor Heyerdahl gemeinnützige Fördergesellschaft mbH. Процитовано 27 грудня 2012.
  5. Svanen web page. Sail Australia. Архів оригіналу за 11 березня 2013. Процитовано 22 лютого 2013.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.