Бартоломеус ван дер Гелст

Бартоломеус ван дер Гелст (нід. Bartholomeus van der Helst 1613, Гарлем 1670, Амстердам) — голландський художник XVII ст.

Бартоломеус ван дер Гелст
нід. Bartholomeus van der Helst

Народження 1613[1][2][…]
Гарлем
Смерть 16 грудня 1670(1670-12-16)[3]
  Амстердам, Голландія, Голландська республіка
Національність голландець
Країна  Голландська республіка[4]
Жанр портрет
Навчання учень Пікеноя (?)
Діяльність художник
Напрямок голландський класицизм, реалізм
Роки творчості 1623—1669
Вплив Антоніс ван Дейк, Франс Галс
Твори портрети
У шлюбі з Anna du Pired
Діти Lodewijk van der Helstd

 Бартоломеус ван дер Гелст у Вікісховищі

Маловідомий життєпис

Бартоломеус ван дер Гелст. «Офіцер Енно Додес Стер», Музей, Гронінген.

Народився в голландському місті Гарлем. Син володаря корчми. Про ранні роки життя художника мало що відомо.

Нема ніяких відомостей про те, де чи у кого почав навчатися художньому ремеслу. За припущеннями, художню практику почав ще у Гарлемі.

1636 року перебрався на житло в Амстердам, де оженився. За припущеннями, художню практику удосконалював і художника Ніколаса Еліаса Пікеноя. Знав твори портретистів Франса Галса та Рембрандта. З останнім міг зустрітися в Амстердамі, де мешкав в ті ж роки. Але не знайдено жодних свідоцтв їх зв'язку чи навчання, перебування Гелста в майстерні Рембрандта. Нема також ніяких свідоцтв перебування ван дер Гелста в Італії на стажуванні.

1637 роком датована перша збережена картина ван дер Гелста — Портрет чотирьох членів правління Виховного Валлонського будинку.

Зберіг багатоколірну палітру в численних портретах і небагатьох картинах міфологічного характеру з оголеними жінками.

Брався портретувати будь-яких амстердамських бюргерів і брутальних офіцерів, закоснілих у дешевих розвагах, безпутстві і пиві («Офіцер Енно Додес Стер», Музей, Гронінген). Бруальних і примітивних вояків писав точно, буденно і нічим не намагався їх героїзувати. В цих портретах відсутні повага до портретованих і натяки на значущість, яких просто не було.

Гладенька емалева поверхня його творів імпонувала і багатіям. Митець виборов популярність і створив низку портретів як бюргерів, далеких від культури і освіти, так і пихатих багатіїв, що у всьому копіювали звички і моди аристократії. Спочатку зрівнявся, а потім перетнув популярність Рембрандта в портретному жанрі, що було вказівкою на аристократизацію портретного жанру в Голландії і перехід його на поверхневі та зовнішньо ефектні зразки.

Головними замовниками модного портретиста стають представники амстердамських багатіїв, а головними сюжетами картин — свята і збори стрільців, офіцерських зібрань, тодішніх ополченців, особи з керівництва численних прихистків і благодійних закладів, синдиків (багатих управителів) корпорацій в Амстердамі. Так, 1642 року ван дер Гелст створив портрет бургомістра Андріса Бикера з дружиною та сином.

Саме ван дер Гелсту замовили 1648 року великий за розмірами груповий портрет — «Урочистості з приводу укладання Мюнстерської мирної угоди». Бартоломеус ван дер Гелст підійшов до створення картини ремісниче і просто намалював низку вельможних замовників щільним натовпом, не опікуючись ні якоюсь композицією, ні колористичними пошуками.

Нечасто він робив також біблійні і міфологічні композиції, але всі вони не зігріті почуттями самого майстра. Це маловдалі чи натуралістичні твори з ознаками занепаду чи навіть кризи цього жанру в голландському мистецтві XVII ст. В цих творах ван дер Гелста ті ж зовнішня ефектність і поверхневість, як і в більшості його парадних портретів.

1654 року ван дер Гелст стане одним із засновників художньої гільдії св. Луки в Амстердамі. Гелст виборов фінансовий успіх, мешкав в Амстердамі до кінця життя. Доклав чималих зусиль до освіти сина, але Лодевейк ван дер Гелст не наслідував здібностей батька і наполовину і був пересічним і малоцікавим амстердамським художником.

Дата смерті Бартоломеуса ван дер Гелста невідома. Поховання відбулося 16 грудня 1670 року.

Вибрані твори

«Урочистості з приводу укладання Мюнстерської мирної угоди»


"Портрет протестантського місіонера з біблією ", 1638 р. Музей Бойманс ван Бенінгена. Роттердам
  • «Автопортрет з собакою»
  • «Груповий портрет регентів Виховного будинку Валлонії»
  • «Портрет протестантського місіонера з біблією», 1638 р. Музей Бойманс ван Бенінгена, Роттердам
  • «Офіцер Енно Додес Стер»
  • «Урочистості з приводу укладання Мюнстерської мирної угоди»
  • «Деніел Бернард в кабінеті», Музей Бойманс ван Бенінгена. Роттердам
  • «Гертруда ден Дюббелде»
  • «Офіцер Арт ван Ест»
  • «Йоган де Ліфде»
  • «Оголена пані з яблуком» («Венера» ?)
  • «Портрет невідомого подружжя»
  • «Амстердамські міські стрільці» (1653 р.)
  • «Родина Ріпмакер», 1669 р.
«Оголена пані з яблуком (Венера ?)», Палац красних мистецтв, Ліль, Франція

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бартоломеус ван дер Гелст

Джерела

  • А. Плюшар. Энциклопедический лексикон, том 8. — Типография А. Плюшара; С.-П., 1837 — с. 224—225 (Вандергельстъ, Варфоломей).
  • Гос. Эрмитаж. Каталог № 2, «Западноевропейская живопись», Ленинград, «Аврора», 1981, с. 179

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.