Бастрикін Олександр Іванович
Олександр Іванович Бастрикін (рос. Алекса́ндр Ива́нович Бастры́кин, нар. 27 серпня 1953, Псков, Псковська область, РРФСР, СРСР) — російський державний діяч, юрист. Голова Слідчого комітету Російської Федерації з 15 січня 2011 року.[1] Генерал юстиції Російської Федерації (2016). Доктор юридичних наук (1987), професор (1990). Заслужений юрист Російської Федерації.
Олександр Іванович Бастрикін | |
---|---|
| |
Голова Слідчого комітету Російської Федерації | |
Нині на посаді | |
На посаді з | 15 січня 2011 |
Президент |
Дмитро Медведєв Володимир Путін |
Попередник | посада заснована |
Народився |
27 серпня 1953 (68 років) Псков, Псковська область, РРФСР, СРСР |
Відомий як | політик |
Місце роботи | юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету і Слідчий комітет Російської Федерації |
Країна | Росія і СРСР |
Освіта | юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету і Санкт-Петербурзький державний університет |
Політична партія | Безпартійний |
Професія | юрист |
Звання | Генерал юстиції Російської Федерації |
Нагороди | |
Висловлювання у Вікіцитатах | |
Життєпис
У 1970 році Бастрикін закінчив 27 середню школу з поглибленим вивченням російської мови, літератури та історії.
У 1975 році закінчив юридичний факультет Ленінградського державного університету.
В юнацькі роки Бастрикін протягом восьми років займався класичним танцем у Народному театрі балету Палацу культури імені Першої п'ятирічки. Поряд з цим захоплювався волейболом, грав на гітарі в студентському вокально-інструментальному ансамблі юридичного факультету ЛДУ.
У 1975—1978 роках служив в органах внутрішніх справ Ленінграда — інспектором карного розшуку, слідчим.
Працюючи міліції, вступив до лав КПРС.
З партії не виходив аж до припинення її діяльності в 1991 році.
У 1979—1980 роках — аспірант юридичного факультету ЛДУ по кафедрі кримінального процесу і криміналістики.
У 1980 році захистив на Вченій раді юридичного факультету ЛДУ кандидатську дисертацію по темі: «Проблеми розслідування кримінальних справ».
У 1987 році там же захистив докторську дисертацію Взаємодію внутрішньодержавного та міжнародного права у сфері радянського кримінального судочинства.
У 1980—1988 роках — викладач юридичного факультету ЛДУ по кафедрі кримінального процесу і криміналістики. Викладацьку діяльність в університеті поєднував із громадсько-політичною роботою.
У 1980—1982 роках — секретар комітету ВЛКСМ ЛДУ, член партійного комітету ЛДУ[2].
У 1982—1983 роках — секретар Ленінградського міськкому ВЛКСМ.
У 1983—1985 роках — секретар Ленінградського обкому ВЛКСМ. Курирував роботу відділів агітації і пропаганди, культури, військово-патріотичного виховання молоді, Ленінградського міського комсомольського оперативного загону, питання взаємодії з комсомольськими організаціями Ленінградського військового округу, Ленінградської військово-морської бази, внутрішніх і прикордонних військ, правоохоронних органів Ленінграда і Ленінградської області. Був народним депутатом Дзержинської районної ради народних депутатів Ленінграда і Ломоносівського ради народних депутатів Ленінградської області.
У 1985—1986 роках — старший викладач юридичного факультету ЛДУ, вів основний курс лекцій і практичних занять з криміналістики, читав спецкурс «Розшук, дізнання, слідство».
У 1986—1988 роках — заступник секретаря парткому КПРС.
У 1988—1991 роках — директор інституту удосконалення кваліфікації слідчих працівників при Прокуратурі СРСР в Ленінграді, завідувач кафедри слідчої тактики.
Жовтень 1991 року — січень 1992 року — тимчасово не працював[3].
1992 — завідувач кафедри права.
1992—1995 роках — ректор і професор Санкт-Петербурзького юридичного інституту.
У 1995 році — завідувач кафедрою, професор кафедри транспортного права Санкт-Петербурзького державного університету водних комунікацій.
У 1996—1998 роках — помічник командувача військами округу з правової роботи — начальник правового управління Північно-Західного округу внутрішніх військ МВС Росії. Одночасно вів викладацьку роботу в Санкт-Петербурзької Академії МВС Росії і Санкт-Петербурзькому училищі внутрішніх військ МВС Росії.
У 1998—2001 роках — директор Північно-Західного відділення Російської правової академії Міністерства юстиції Російської Федерації, Голова Вченої ради, завідувач кафедри теорії держави і права.
У 2001—2006 роках очолював Головне управління Міністерства юстиції Російської Федерації Північно-Західному федеральному округу, продовжуючи викладацьку роботу у Російської правової академії Мін'юсту Росії.
З 12 червня 2006 року — начальник Головного управління Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації в Центральному федеральному окрузі.
6 жовтня 2006 року на 183-му засіданні Ради Федерації РФ Бастрикін був затверджений на посаді заступника Генерального прокурора РФ.[4][5]. На посаді заступника Генерального прокурора РФ курирував питання дотримання законності в органах попереднього слідства.
22 червня 2007 року — затверджений заступником генпрокурора РФ[6].
З 7 вересня 2007 року Бастрикін приступив до виконання обов'язків на новій посаді. З посади Першого заступника Генерального прокурора РФ він звільнений не був.
15 січня 2011 року[7] призначений Головою Слідчого комітету Російської Федерації.
Член Президії Ради при Президенті РФ з протидії корупції.
Голова Слідчого комітету РФ
З 15 січня 2011 року — Голова Слідчого комітету РФ.
У 2008 році Бастрикін особисто очолив розслідування вбивства прокурора Саратовської області. Ретельно підготовлене замовне вбивство було розкрито в гранично короткий строк — протягом трьох тижнів.[8]
У серпні 2008 року особисто очолив роботу слідчої групи Слідчого комітету в складі 250 слідчих на території Південної Осетії з розслідування фактів збройної агресії Грузії проти Південної Осетії. Підсумком розслідування стали понад 500 томів кримінальної справи, переданих Росією в Міжнародний Суд у Гаазі.
22 травня 2009 року Бастрикін виступив з різкими заявами на міжвідомчій нараді з питань боротьби із злочинністю.
У 2010 році керував розслідуванням масового вбивства в станиці Кущевська Краснодарського краю.
15 січня 2011 року Слідчий комітет РФ став самостійним органом в Росії.
Керував діяльністю слідчої бригади СК РФ по розслідуванню злочинної діяльності Барсукова-Кумаріна, засудженого 18 серпня 2016 року до 23 років позбавлення волі.
У 2014 році ініціював кримінальне переслідування вищих посадових осіб Міністерства оборони та внутрішніх справ України, а також військовослужбовців української армії за «вчинення тяжких злочинів проти мирного населення Південного Сходу України. Зазначеним особам пред'явлено обвинувачення у вчинення військових злочинів і геноциду», вони оголошені в міжнародний розшук.
Ввів в повсякденну практику щомісячні особисті прийоми громадян Головою Слідчого комітету РФ у Москві та інших регіонах Росії, відкрив у регіонах приймальні Голови СК РФ.
За ініціативою Бастрикіна в 2016 році утворено Раду керівників слідчих органів СК Росії для обговорення актуальних проблем діяльності територіальних підрозділів СК РФ, а також Рада молодих слідчих Слідчого комітету РФ для обговорення і вирішення нагальних проблем у їх діяльності.
З'явився ініціатором створення Кадетського корпусу Слідчого комітету РФ імені Олександра Невського в Москві, а також кадетських класів у різних регіонах країни.
За її ініціативою створені й успішно функціонують Московська і Санкт-Петербурзька Академія Слідчого комітету РФ. 1 вересня 2017 року передбачається відкриття в Санкт-Петербурзі другого кадетського корпусу Слідчого комітету Росії.
У липні 2017 року, Бастрикіним прийнято рішення про створення в Слідчому комітету Криміналістичного центру.
Нагороди
Державні нагороди
- Орден «За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня (2008).
- Орден «За заслуги перед Вітчизною II ступеня» (2012).
- Орден Олександра Невського — за активну законотворчу діяльність, заслуги у зміцненні законності і правопорядку, багаторічну сумлінну працю (2013)[9].
- Орден Пошани (2014).
- Орден Пошани (так звана «Південна Осетія», (Грузія) 2009)
- Орден Дружби (Вірменія, 2016)
- Орден «За заслуги»
- Почесна грамота Президента Російської Федерації (2009)
- Почесна грамота Голови Ради Федерації Федеральних Зборів РФ
- Почесна грамота Державної Думи Федеральних Зборів РФ
- 11 січня 2007 року присвоєно звання «Заслужений юрист РФ»[10].
Громадські нагороди
- Орден Петра Великого I ступеня «За видатні заслуги і великий особистий внесок у розвиток і зміцнення Держави Російської»
- Знак Честі «Срібний хрест» Георгіївського Союзу
- Лауреат Премії Асоціація юристів Росії|Асоціації юристів Росії(2011)
- Почесна грамота Регіональної громадської організації «Ліга ветеранів служби по боротьбі з організованою злочинністю».
- Диплом Російсько-Слов'янського руху «Російський марш-слов'янське віче» — за особистий внесок у справу відродження національної самосвідомості, духовно-моральних підвалин російського народу.
Звання
- Почесний працівник юстиції Росії.
- Почесний працівник прокуратури РФ.
- Почесний працівник Слідчого комітету при Прокуратурі РФ.
- Почесний співробітник Слідчого комітету РФ.
Чини
- Державний радник юстиції 2 класу органів юстиції (2002)[11].
- Державний радник юстиції 1 класу (2006)[12]
- Полковник міліції
- Козачий полковник
- Генерал-полковник юстиції (2011)
- Генерал юстиції РФ (2016)[13].
Примітки
- Зустріч з Головою Слідчого комітету Росії Олександром Бастрикіним. Президент России (рос.). Процитовано 15 січня 2011.
- Голова Слідчого Комітету Олександр Бастрикін Іванович // Офіційна біографія на сайті слідчого комітету
- Перший заступник Генерального прокурора — Голова Слідчого комітету при прокуратурі Російської Федерації // Офіційний сайт Генеральної прокуратури Російської Федерації. Архів оригіналу за 30 жовтня 2013. Процитовано 8 серпня 2018.
- Щоденник засідання. 183 засідання Ради Федерації 06.10.2006"
- Постанова Ради Федерації ФС РФ від 6 жовтня 2006 року № 297-СФ"
- Постанова Ради Федерації ФС РФ від 22 червня 2007 року № 250-СФ «Про призначення Бастрикіна Олександра Івановича на посаду Першого заступника Генерального прокурора Російської Федерації — Голови Слідчого комітету при прокуратурі Російської Федерації»
- Указ Президента РФ від 14.01.2011 № 39 "Про Голову Слідчого комітету Російської Федерації[недоступне посилання з лютого 2019]
- Андрій Куликов. [rg.ru > sulet/3254 Вбивство прокурора розкрито] // Російська газета : газета. — 2008. — Березень.
- Указ Президента Російської Федерації від 13 вересня 2013 р. № 718 «Про нагородження державними нагородами Російської Федерації» Архівовано 2013-09-21 у Wayback Machine.
- Указ Президента Російської Федерації від 11 січня 2007 року № 16 «Про нагородження державними нагородами Російської Федерації працівників органів прокуратури Російської Федерації»[недоступне посилання з лютого 2019]
- Указ Президента Російської Федерації від 25 липня 2002 року № 781 «Про присвоєння класних чинів федеральним державним службовцям органів юстиції Російської Федерації» Архівовано 2015-07-13 у Wayback Machine.
- Указ Президента Російської Федерації від 8 грудня 2006 року № 1373 «Про присвоєння класних чинів працівникам органів прокуратури Російської Федерації» Архівовано 2015-07-13 у Wayback Machine.
- Указ Президента Російської Федерації від 20.02.2016 № 73 «Про присвоєння військових звань вищих офіцерів, спеціальних звань вищого начальницького складу та вищих спеціальних звань»