Бас-барабан

Бас-барабан (також великий барабан) — найбільший з ударних інструментів низької теситури, що являє собою великий металевий або дерев'яний циліндр, затягнутий з обох сторін шкірою. Походить бас-барабан з Туреччини, звідки він був завезений в Європу в середині XVI століття. Пізніше великі барабани були забуті, а в XVIII столітті знов завезені разом з військами Оттоманської імперії (звідси також назва — «турецький барабан»).

Великий барабан

Зараз існує три різновиди бас-барабанів.

Великий барабан

Концертний, або, частіше, Великий барабан (італ. gran cassa) застосовується в симфонічних оркестрах. Діаметр — до 36" (91,5 см). Відтворює дуже низький, рокочущий звук невизначеної висоти. Грають на великому барабані дерев'яною паличкою, кінець якої обтягнутий повстю. Звук великого барабану може досягати надзвичайно великої сили. Особливий прийом гри тремоло, що досягається швидкою грою двома паличками, може створювати цілий спектр ефектів від віддаленого гуготіння до потужного гуркоту.

Бас-барабани в ударній установці

Ударна установка

1 Bass drum | 2 Floor tom | 3 Snare drum |

4 Tom-toms | 5 Hi-hat | 6 Crash cymbal and Ride cymbal

Інші інструменти

Китайська тарілка | Cowbell | Sizzle cymbal |
Splash cymbal | Swish cymbal|
Tamburine | Wood block |

Бас-барабан в ударній установці (також іноді Бас-бочка, англ. kick drum від англ. kick — ко́пати, штовхати ногою) порівняно з концертним має менший розмір — 20-22" (50-56 см). Для досягнення більш швидко затухаючого, твердого звуку, на задні частини бас-барабану поміщають подушку. Іноді в передній частині барабану міститься спеціальний отвір для виходу повітря, що дозволяє також поміщати в середину барабану подушки для приглушення звуку, а також мікрофони.

На бас-барабані грають спеціальною калаталкою, що керується ножною педаллю, якою виконавець-правша керує правою ногою. Ліва нога при цьому керує хай-хетом. В 1940-х була винайдена також спеціальна подвійна педаль, що дозволяла керувати одним бас-барабаном обома ногами. Подвійна педаль використовується для виконання швидких ритмічних фігур на бас-барабані (управління педаллю хай-хета при цьому неможливе). Ця техніка використовувалась Рей мак Кінлі (Ray McKinley, Луї Беллсоном (Louie Bellson) та іншими.

У переважній більшості ударники обмежуються використанням одного бас-барабану, проте в таких напрямках, як хардкор панк, прогресивний рок, важкий метал, дез-метал та інших, іноді використовують два і навіть більше бас-барабанів. Вперше два бас-барабани були вжиті Луї Беллсоном (Louie Bellson) в 1950-ті роки. Пізніше «хрещеним батьком подвійної бас-бочки» називали Дейва Ломбардо, ударника метал-гурту Slayer[1]. В сучасності подвійна педаль використовується частіше ніж два окремих інструмента — таке рішення дешевше і легше для настроювання. З іншого боку, використання бас-бочки з подвійною педаллю через великі об'єми повітря, що рухаються в корпусі інструменту, пов'язано з певними складностями підсилення інструменту, так і незручностями при студійному записі.

бас-барабан
педаль до бас-барабану
Установка з двома бас-бочками Саймона Філіпса

Маршові бас-барабани

Існують також бас-барабани з визначеною звуковистовністю (т. зв. marching bass drum). Такі барабани виконують не тільки ритмічну функцію, але й гармонічну. Використовують як правило 5 барабанів, кожний з яких настроєний на певну висоту звуку. Кожен виконавець керує одним бас-барабаном.

 Бас-барабанфайл

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.