Безхоботні п'явки

Безхоботні п'явки (Arhynchobdellida) — ряд кільчастих червів класу П'явки (Hirudinida). Складається з 2 підрядів, 12 родин, 250 видів.

?
Безхоботні п'явки

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eucaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Кільчасті черви (Annelida)
Надклас: Пояскові черви (Clitellata)
Клас: П'явки (Hirudinida)
Підклас: П'явки (Hirudinea)
Ряд: Безхоботні п'явки (Arhynchobdellida)
Blanchard, 1894
Підряди

Erpobdelliformes
Hirudiniformes (disputed)

Посилання
Вікісховище: Category:Arhynchobdellida
Віківиди: Arhynchobdellida
EOL: 40
ITIS: 568835
NCBI: 27386

Опис

Загальна довжина представників цього ряду коливається від 1,6 до 12 см. Зазвичай має 6—8, рідше 5 пар келихоподібних очей, розташованих у вигляді дуги. У видів цього ряду немає хобота, але розвинені щелепи, які у хижих форм менш розвинені або зовсім рудиментарні. У ротовій порожнині присутні 3 щелепи. Соміт п'ятикільцевий. Є злягальний орган. У ротову порожнину відриваються протоки слинних залоз. До складу слини входить білок гірудин, який перешкоджає згортанню крові. Завдяки гірудину і іншим речовинам, що виділяються слинними залозами, кров місяцями зберігається в шлунку п'явок в рідкому стані, не піддаючись гниттю. Кровоносна система редукована, її роль виконують лакуни целомічного походження — спинна, черевна і дві бічні. За глоткою і коротким стравоходом йде шлунок, обсяг якого у кровосисних видів сильно збільшений завдяки парним бічним відростках. Середня кишка розташовується між подовженими відростками шлунка, тут відбувається перетравлювання їжі. П'явка, що наїлася, збільшується в об'ємі в декілька разів, запасів крові вистачає на кілька місяців. У кровососних видів анальний отвір невеличкий на відміну від хижих, що ковтають здобич — у них він великий, оскільки через нього виділяються шматки неперетравленої їжі. Органи чуттів — хеморецепции — розташовуються поперечними рядками на кожному сегменті, з їх допомогою п'явки дізнаються про наближення жертви, пізнають одна одну.

Забарвлення переважно сірого, коричневого або чорного кольору з різними відтінками.

Спосіб життя

Полюбляють спеку, теплі місцині, де краще розмножується. Мешкають у невеличких водоймах на півдні й у великих на півночі, а також у тих, що можуть пересихати, зустрічаються в прибережній смузі. Є суходільні види, що мешкають там, де вологість повітря настільки велика, що висихання їм не загрожує.

Більшість видів — кровососи, які живуть за рахунок різних хребетних, меншість — хижаки, які заковтують свою здобич. Останні живляться хробаками, зокрема й п'явками менших розмірів, м'якотілими, личинками водних комах та інших водних безхребетних, а також дрібними хребетними, яких вона може здолати.

Кокони темного кольору з яйцями відкладаються у вологому ґрунті в прибережній смузі. Також запліднення може відбуватися за допомогою сперматофорів.

Поширення

Мешкають на усіх континентах, окрім Анатарктики.

Стосунки з людиною

Небезпеку для людей і домашніх ссавців являє безхоботна п'явка Limnatis nilotica. А вид Hirudo medicinalis з давних-давен використовується в медицині.

Підряди та родини

Джерела

  • Siddall, M.E. & Borda, E. (2004): Leech collections from Chile Including Two New Species of Helobdella. American Museum Novitates 3457: 1-18
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.