Берингова протока

Бе́рингова прото́ка протока між материками Євразія та Північна Америка, що сполучає Чукотське море Північного Льодовитого океану з Беринговим морем Тихого океану.

Розташування
Координати 66°00′00″ пн. ш. 169°00′00″ зх. д.
Прибережні країни  США
 Росія
Море Чукотське море Північного Льодовитого океануБерингове море Тихого океану
Розміри
Середня глибина 42 м
Ширина 86 км
Мапа
Навігаційна діаграма Берингової протоки
Острови Малий Діомід (США ліворуч) і Великий Діомід (Росія праворуч)

Версії виникнення

Берингова протока довгий час слугувала цікавою темою досліджень міграції людства через сухопутний міст з Азії до Америки. Сухопутний міст утворився в результаті падіння рівня світового океану і концентрації води в льодовиках й існував декілька тисячоліть тому[1] Зазвичай цей суходіл зветься " Берингія " і вважається першою точкою заселення людиною Америки.

Географія

Ширина протоки 86 км, глибина 42 м. З жовтня по липень вкрита дрейфуючою кригою.

Між островами Діоміда, що лежать посередині протоки, проходить державний кордон між Росією та США та Міжнародна Лінія зміни дат.

Історія відкриття

Відкрив Берингову протоку Семен Дежньов у 1648 році. Названо ім'ям мореплавця Вітуса Беринга, який 1728 року пройшов протокою.

Терени навколо протоки з американського боку належать до зони перепису населення Ном, з населенням близько 9 000 осіб. З російського боку до Чукотського автономного округу з селищем Провідєнія (населення 4 500 осіб).

Проєкти освоєння

Існують пропозиції щодо будівництва мосту або тунелю через протоку, але через політичні і фінансові проблеми розробки не ведуться.

У вересні 2008 була висунута пропозиція щодо будівництва дамби або греблі через протоку,[2] задля впливу на льодове становище в Арктиці. Інша пропозиція Diomede Threshold (Діомідова гребля) передбачає пропуск вод річки Юкон через греблю і використання різниці солоності. Дамби святого Лаврентія яка б з'єднала острів Святого Лаврентія (розташований на 300 км південніше протоки) з берегами Сибіру й Аляски. Це не перша пропозиція щодо будівництва дамби (греблі) через протоку.

Дивись також

Посилання

  1. Beck, Roger B.; Linda Black, Larry S. Krieger, Phillip C. Naylor, Dahia Ibo Shabaka, (1999). World History: Patterns of Interaction. Evanston, IL: McDougal Littell. ISBN 0-395-87274-X.
  2. Diomede Crossroads - Saving the North Pole? Thoughts on plausibility. Архів оригіналу за 25 липня 2011. Процитовано 24 січня 2009.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.