Бесерм'яни

Бесерм'я́ни (самоназва бєсєрман) народ в Росії на північному заході Удмуртії, а також в суміжних районах Кіровської області.

Бесермяни
Кількість 3,1 тис. (2002)
Ареал Росія
Близькі до: Комі, комі-перм'яки, удмурти
Мова Удмуртська, російська
Релігія православ'я, національна релігія

Чисельність

Чисельність — 3,1 тис. осіб.

За переписом 1891 року у Росії проживало 10,8 тисяч бесермян[1], в 1926  10 тисяч чоловік. (у подальших переписах бесерм'яни не виділялися і включалися до складу удмуртів). Живуть серед удмуртського, татарського, російського населення в 41 населеному пункті, де складають основну частину. Чисто бесерм'янських сіл — 10.

Мова

Мова бесерм'ян — діалект удмуртської мови, у фонетиці і лексиці простежується ряд специфічних рис, характерних для тюркських мов. Поширені російська, татарська мови.

Релігія

Віруючі бесермяни православні християни; народна релігія бесермян дуже близька до народної релігії удмуртів, включаючи також деякі елементи ісламського походження.

Історія

Московські літописні джерела 13 — 15 століть фіксують народ під назвою бесерм'яни на Волзі і в нижній течії річки Ками, письмові документи 17 століття відзначають бесерм'ян в басейні річки Чіпці, часто називаючи їх «чуваш», пізніше за ними остаточно закріплюється етнонім Бесерм'яни. Мабуть, бесерм'яни — це група південних удмуртів, що зазнала сильного і тривалого тюркського впливу. До складу бесерм'ян, можливо, влилася якась ранньотюркська група, споріднена чувашам. Вочевидь, у Волзькій Булгарії частина південноудмуртського населення прийняла іслам і стала усвідомлювати себе як щось відмінне від удмуртського етносу і одержала назву «бесерм'ян» (можливо, вихідне «мусульман»). Бесерм'яни втікали від монголо-татар у в'ятські ліси і опинилися в басейні річки Чіпці і відтоді живуть серед північних удмуртів, але зберегли свою південноудмуртську мову.

У червні 1992 Президія Верховної Ради Удмуртської Республіки прийняла ухвалу «Про відновлення історичного імені бесермянского народу».

Побут

Основне традиційне заняття бесерм'ян землеробство, вирощували озиме жито, ячмінь, овес, льон, коноплі, ріпу, моркву, капусту, огірки, брукву. Помітну роль грало тваринництво. Займалися бортництвом. Були поширені відхожі промисли в основному на сільськогосподарські роботи, візництво.

Основним соціальним інститутом сільських бесермян аж до 30-х років 20 століття була сусідська община. До першої чверті 20 століття у бесермян разом з малою сім'єю існували великі неподілені сім'ї.

Села вуличного планування, розташовувалися на пагорбах поблизу річок. Житло — зрубова зроблена з колод хата з двосхилим дахом, холодними сіньми, з критим крильцем; планування близьке удмуртським. Характерна надвірна споруда — двоповерхова, рідше одноповерхова зроблена з колод комора з критою галереєю.

Національний одяг

Основа традиційного жіночого костюма бесермян — сорочка з полотна тунікоподібного крою (деремо), пишна нагрудною і нарукавною вишивкою, аплікацією, тасьмою, з широким воланом на поділі. У вишивці переважали червоні, сині, оранжеві кольори з вкрапленням зеленого, жовтого; чорний служив для виділення контуру. Носили штани з широким кроком завдовжки до щиколоток, фартух без нагрудника (з нагрудником носили тільки немолоді жінки). Верхній орний одяг у вигляді халата. Характерні нагрудні прикраси, шийні, плічні, з раковин каурі, корал, бісер, монети; браслети, кільця.

Дівочий головний убір — невелика загострена шапочка, прикрашена черепашками каурі, монети, бісер. Головне покривало нареченої робили з червоної тканини, обшивали тасьмою з довгими китицями, що закривають обличчя. Жіночий головний убір: головний рушник з тонкого білого полотна; шоломоподібна шапочка, прикрашена монетами, бісером. Зверху одягається ситцева, атласна або кашемірова хустка. У жіночому одязі бесермян виділяються чуваські елементи. Чоловічий костюм мав багато загального з російським і удмуртським одягом з домотканої пістрі і сукна.

Національна кухня

Традиційна їжа в основному складалася з продуктів землеробства: хліб, пироги і шаньги з різною начинкою, каші, супи.

Культура

Найвідомішим поетом є Федотов Михайло Іванович.

Фольклор

Розвинена обрядова поезія: календарні і сімейно-побутові пісні, казки, загадки. Зберігаються елементи традиційної весільної обрядовості: сватання, викуп воріт і приданого, обдаровування родичів, ходіння за водою, розвішування приданого в хаті, вручення подарунків. Головним святом року було весняне свято плуга.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.