Битва за Бамут

Битва за Бамут епізод Першої російсько-чеченської війни, у ході якого 10 березня 1995 року розгорнулися затяжні та запеклі бої за село Бамут.

Битва за Бамут
Перша російсько-чеченська війна
Дата 10 березня 1995-24 травня 1996
Місце Чечня, Ачхой-Мартанівський район, Бамут
Результат Взяття Бамута російською армією
Противники
 Чеченська Республіка Ічкерія  Росія


Командувачі
Хізір Хачукаєв
Хамзат Батаєв
Руслан Хайхороєв
Шаманов Володимир


Сили сторін
близько 100—150 бійців
  • До 8000 солдатів
  • 45 танків
  • 115 БМП
  • 17 БТР
  • 12 БРДМ
  • 75 гармат і мінометів
  • 9 зенітних установок (166-а і 136-а омсбр, МСБ 324-го МСЛ, 94-а оборона ВВ)


Історія

Ядро оборони склали 100 чеченських бійців під командуванням Хізіра Хачукаєва. Згодом комендантом Бамутського району став Хамзат Батаєв.[1] "Підходи до села, основні його вулиці були щільно заміновані протитанковими і протипіхотними мінами. Частина вогневих точок укрита залізобетонними ковпаками і перекриттями в шість накатів колод діаметром в 0,6 метра. Вся місцевість перед опорними пунктами була пристріляна з використанням орієнтирів, закріплених на деревах та інших об'єктах "[2]. У ніч на 14 квітня спецпідрозділи окупаційних військ зайняли панівні висоти. Вранці 15 квітня почався штурм Бамута, але з ходу його взяти не вдалося, 17 квітня окупаційні війська були відведені на вихідні позиції. 18 квітня окупаційні війська почали другу спробу штурму Бамута, але увійшовши в селище, не змогли там закріпитися і знову були змушені відійти на вихідні позиції. В той же день, в околицях Бамута, при штурмі висоти 444,4 — «Лиса гора», потрапила в засідку група загону спецназу ВВ «Росич», в цьому бою загін «Росич» втратив 10 чоловік убитими і 17 пораненими. Після захоплення Ножай-Юрту та Шатою в першій половині червня 1995 р Бамут поряд з частиною Ітум-Калинського району залишався єдиною контрольованою ЗС ЧРІ територією Чечні. Всередині червня 1995 р гарнізоном була відбита чергова спроба штурму. Взимку 1995—1996 рр. військові операції поновилися, в тому числі і в районі Бамута. У лютому-березні 1996 р окупаційні війська знову зробили масштабний наступ на Бамут. Однак і цей раз завершився провалом, оскільки оборонці завчасно підготували засідки на шляхах підходу військ, вміло використавши гірничо-лісисту місцевість. 19 травня 1996 року частини генерал-майора Володимира Шаманова почали генеральний штурм Бамута. 24 травня окупаційні війська взяли Бамут і пануючу над місцевістю висоту 444,4 — «Лиса гора». Успіх затяжної оборони чеченцями пояснюється використанням підземних комунікацій колишньої ракетної частини стратегічного призначення.

У творах мистецтва

  • «Бамут» — пісня Муси Насагаєва.
  • «Бамут» — пісня Тимура Муцураєва.
  • «Я убитий під Бамутом» — пісня написана солдатами в / ч 5598 26 ОСН (в той час просто Б. О.Н) в 1996 році. в ході запеклих перестрілок відчутних втрат зазнали обидві сторони

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.