Битва на річці Вихрі

Битва на річці Вихрі (Мстиславська битва, Битва під Мстиславлем (1386)) — битва між литовсько-руськими військами під керівництвом Скиргайла та Вітовта та смоленською дружиною під керівництвом великого князя Святослава Івановича, яка відбулась 29 квітня 1386 року на річці Вихор біля Мстиславля у Білорусі.

Битва на річці Вихрі

Дата: 29 квітня 1386
Місце: на річці Вихра поблизу Мстиславля
Результат: Поразка смоленського війська
Сторони
Велике князівство Смоленське Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське
Королівство Польське
Командувачі
Святослав Іванович
Іван Васильович
Скиргайло
Лугвеній
Коригайло
Вітовт
Військові сили
кілька тисяч кілька тисяч
Втрати
значні невідомі

Передумови

Після укладання Кревської унії великим князем литовським, Ягайлом, згідною якої він став королем польським та змусив низку литовських князів присягнути на вірність Польщі у середовищі верхівки Великого князівства виникла опозиція цій політиці, яку очолив полоцький князь Андрій Ольгердович. Підтримуючи його виступ проти брата, Святослав Іванович виступив у похід на Велике князівство Литовське, прагнучи, перш за все, повернути собі втрачене раніше Мстиславське князівство.

Протягом кількох тижнів він спустошував Мстиславську волость, і 18 квітня 1386 року обложив Мстиславль. Незважаючи на штурми, підкопи та тарани, облога успіху не мала

Хід битви

29 квітня до міста підійшли війська Великого князівства на чолі з Скиргайлом та Вітовтом. Святослав зауважив їхнє наближення здалека по стягам з Погонею, підготувався до бою і перший пішов в атаку. На берегах ріки Віхра почалась кровопролитна битва. У січі князь Святослав був смертельно поранений списом та загинув, а смоленські воїни кинулись втікати.

Литовські князі гнались за своїми ворогами аж до самого Смоленська. Там вони взяли від смолян викуп та посадили на престол князя Юрія Святославича, молодшого сина вбитого у битві Святослава Івановича.

Наслідки

Внаслідок поразки під Мстиславлем Смоленське князівство остаточно втратило самостійність та стало залежним від Великого князівства Литовського. Через 20 років Вітовт приєднав його до Литовсько-руської держави, перетворивши на звичайну область на чолі з намісником.

Література та джерела

  • Сагановіч Г. Мсціслаўская бітва / Вялікае княства Літоўскае: Энцыклапедыя. У 3 т. / рэд. Г. П. Пашкоў і інш. Т. 2: Кадэцкі корпус — Яцкевіч. — Мінск: Беларуская Энцыклапедыя, 2005. — 788 с.: іл. ISBN 985-11-0378-0.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.