Битва при Афродісіаді

Битва при Афродісіаді – комбінована морська та сухопутна битва біля південного узбережжя Малої Азії, котра сталась під час боротьби за владу діадохів (полководців Александра Македонського).

Битва при Афродісіаді
Війни діадохів
Карта Малої Азії. Позначені Лікія (з Ксанфом, гаванню якого була Патара), Памфілія та Кілікія (з Селевкією та річкою Калікадн, дещо західніше від яких знаходилась Афродісіада)

Карта Малої Азії. Позначені Лікія (з Ксанфом, гаванню якого була Патара), Памфілія та Кілікія (з Селевкією та річкою Калікадн, дещо західніше від яких знаходилась Афродісіада)
Дата: кінець 315 до н. е.
Місце: південне узбережжя Малої Азії
Результат: Перемога Птолемея
Сторони
Птолемей (коаліція з Кассандром та іншими діадохами) Антигон Одноокий, Родос
Командувачі
Поліклет Теодот та Перилай

У 315 р. до н.е. почалась чергова війна діадохів, в якій проти володаря східних («верхніх») сатрапій Антигона Одноокого виступила коаліція у складі Птолемея, Кассандра та ряда інших полководців. Птолемей, зокрема, володів потужним фінікійським флотом, котрий базувався на Кіпрі та намагався контролювати води біля малоазійського та сирійського узбережжя. В один із днів наприкінці 315-го року сюди повернувся із Греції з півсотнею кораблів наварх Птолемея Поліклет. Він пройшов до Памфілії, після чого перейшов до Афродісіади на узбережжі Кілікії-Трахеї (дещо західніше від Селевкії в усті Калікадна). Тут Поліклет дізнався, що з лікійської Патари вийшла родоська ескадра Теодота, котра навербувала команди у Карії, а по берегу її супроводжує загін полководця Антигона Перилая.

Поліклет висадив своїх вояків на берег та сховав їх у зручній засідці – західна Кілікія становить собою вузький прохід уздовж гірського хребта, котрий підступає до самого моря (саме тому вона і отримала назву Трахея – «нерівна, кам’яниста»). Кораблі він укрив дещо далі на схід за мисом. В подальшому все відбулось саме так, як запланував Поліклет. Колона Перилая потрапила у засідку та була розгромлена, частину солдатів перебили, частину (разом з командиром) захопили у полон. Коли ж родоські кораблі спробували здійснити висадку, щоб допомогти гинучому загону, їх з тилу атакували судна Поліклета, які до того ховались за мисом. Родоська ескадра також зазнала розгрому, всі її кораблі захопили, а Теодот помер від ран кількома днями пізніше.

Після перемоги Поліклет відплив на Кіпр та далі в Єгипет до Пелусія, де отримав великі почесті від Птолемея. Через певний час останній відав Перилая та ще кількох полонених посольству Антигона.

Див. також

Боротьба Птолемея I за узбережжя Малої Азії

Боротьба Птолемея I за Фінікію

Джерела

Діодор, "Історична бібліотека"

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.