Мала Азія

Мала́ Áзія або також Анатолія (тур. Anadolu) півострів у Західній Азії. Повністю розташований на території Туреччини, складає більшу частину її території. Розміри: з заходу на схід більше 1 000 км, з півночі на південь — від 400 до 600 км. Омивається Чорним морем на півночі, Мармуровим та Егейським на заході, Середземним на півдні. Протоками Босфор і Дарданели відокремлюється від Європи.

Мала Азія
Півострів Мала Азія
Півострів Мала Азія між Європою та Азією
39°00′ пн. ш. 33°30′ сх. д.
Місцезнаходження півострів на заході Азії, серединна частина території сучасної Туреччини. Довжина із заходу на схід понад 1000 км, ширина від 400 км до 600 км.
Довколишні води Чорне море
Мармурове море
Егейське море
Середземне море. Омивається Чорним, Мармуровим, Егейським та Середземним морями й протоками Босфор і Дарданелли, що відділяють Азію від Європи. Півострів далеко в порівнянні з усіма іншими частинами Азії висунутий на захід. Східним кордоном Малої Азії як фізико-географічної зони зазвичай вважають лінію від узбережжя Середземного моря на південь від затоки Іскендерун, далі між 40-м меридіаном та озером Ван, а на півночі межа приблизно збігається з нижньою течією річки Чороха. Біля берегів Малої Азії розташовані острови (Кіпр, Родос та ін.).
Площа Територія — приблизно 506 тис. км² км²
Країна  Туреччина
Регіон Західна Азія

Фізична географія

Топографічна мапа Малої Азії

Площа півострова становить приблизно 506 тис. км². Річки маловодні і мають нерівномірний режим. Найкрупніші річки, ті що, впадають в Чорне і Середземне море, а також річки басейну Тигра і Євфрата, що стікають з східних хребтів області. Найдовша річка Кизил-Ірмак, довжиною приблизно 950 км. Впадає в Чорне море, утворюючи заболочену дельту. Не маючи судноплавного значення, річки грають велику роль як джерела зрошування і водопостачання. Майже всі озера не мають стоку і тому сильно засолені. Найбільше озеро Туз.

Історія

Територія Малої Азії в різні історичні періоди входила (повністю або в значній частині) до складу різних держав: Хеттське царство, Фригія, Лідійське царство, Мідія, Карія, Лікія, держава Ахеменідів, Вірменія, держава Олександра Македонського, держава Селевкидів, Понтійське царство, Пергам, Стародавній Рим, Візантія, Конійський султанат та інші. Арена дії багатьох давньогрецьких міфів.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.