Битинська Ольга Аверкіївна

Ольга Битинська (1900, смт Літин, Літинський район, Вінницька область пом. 1922, Вінниця) — діячка повстанського руху в Україні 1917-1920-х рр., зв'язкова повстанського загону Якова Гальчевського. Розстріляна у Вінниці в 1922 р. ЇЇ рідний брат Микола Битинський сотник армії УНР, відомий український геральдист.

Ольга Битинська
Ольга Битинська
Народилася 1900(1900)
смт Літин
Померла 1922(1922)
Вінниця
·закатована
Національність українка
Діяльність  Армія УНР
Відома завдяки громадська і політична діячка
Титул машиністка
Родичі Брат Микола Битинський

Біографія

Ольга Битинська народилась в 1900 р., в містечку Літин, у родині священика. З 1905 р. з матір'ю-вдовою та двома братами жила в Кам'янці-Подільському. Там закінчила початкову та міську 4-класну школу. З початком Першої світової родина переїздить до родичів на Чернігівщину. В 1918 р., в час Української революції родина віднайшла свого родича-швагра, полковника Ю. Ліщину-Мартиненка і разом з ним переїздить до Києва. Після призначення Ліщини-Мартиненка до прифронтової частини Ольга вступає до складу армії та виконує службу машиністки в канцелярії прифронтової комендатури.

В 1919 р. переїхала до своєї тітки Марії Битинської на хутір Вовковинський (нині частина смт.Вовковинці Деражнянського району Хмельницької області), пізніше починає вчителювати в сусідньому селі, водночас виконує функцію зв'язкової одного з повстанських загонів отамана Якова Гальчевського (Орла) між селами Радівці, Вербка та містечком Летичів.

Після невдалого Листопадового рейду, наприкінці 1921 р. разом з тіткою та родичами (Катериною Баликіною та Олександрою Марковою) була арештована на Волковинських хуторах агентами ЧК та етапована до Вінниці. Під час арешту в перестрілці з чекістами загинув рідний брат О. Маркової — Микола. В другій половині 1922 р., після допитів, страшного побиття та суду була розстріляна.

Джерела

  • Филонович В. Ольга Битинська. Жінка-героїня Визвольної боротьби України // Битинський М. Сузір'я лицарів. Зібрані твори. — Торонто: Накладом Н. Битинської, 1975. — С. 9-10.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.