Блокування інтернет-сервісів у Росії

Блокування інтернет-сервісів в Росії — процес обмеження доступу до окремих інтернет сервісів та, зокрема, спроба блокування месенджера Telegram на території Росії, розпочата 16 квітня 2018. Блокування призвело до перебоїв в роботі багатьох сторонніх сервісів, але практично не вплинула на доступність Telegram.

Країни, в яких заблокований Telegram

Передісторія

ФСБ Росії влітку 2017 року зажадала від керівництва месенджера надати ключі шифрування для можливості отримання спецслужбами доступу до всього листування користувачів месенджера[1]. Позиція керівництва месенджера, висловлювана його засновником Павлом Дуровим, полягала в констатації технічної неможливості передачі таких ключів, а також невідповідністю цієї вимоги Конституції РФ.

Блокування Telegram

Суди і правова позиція сторін

У вересні 2017 року ФСБ був поданий судовий позов про невиконання месенджером «Закону Ярової». У жовтні 2017 року було винесено судове рішення на користь ФСБ, яким оператора на Telegram був накладений штраф в розмірі 800 тис. рублів. Для подальшого подання в судах Павло Дуров звернувся до російської правозахисної організації «Агора».

Технічні аспекти блокування

Базовими технологіями Telegram для обходу блокування є:

  • Отримання клієнтами Telegram нового списку IP-адрес через push-повідомлення, які надсилаються з серверів Google, Apple і Microsoft, які неможливо заблокувати без відключення всього механізму оповіщень Android і iOS.
  • Масова генерація віртуальних IP-адрес на хостингах Amazon, Google, DigitalOcean, блокування яких без виведення з ладу багатьох інших сайтів і додатків на даних хостингах утруднене.
  • Використання IPv6 адрес, які не здатне блокувати програмне забезпечення Роскомнадзору.
  • Підтримка VPN-підключень в клієнті Telegram через протокол SOCKS5 і ботами автоматичного налаштування від VPN-провайдерів.
  • Передача повідомлень та інформації між клієнтами Telegram безпосередньо по протоколу P2P (заявлено як функціональність в розробці). В даному випадку блокування за IP-адресами практично неможливе, оскільки потребує блокування практично всього сегменту Рунет (тобто IP-адрес всіх кінцевих користувачів).

Блокування інших мереж і сервісів

При блокуванні Telegram у реєстр заборонених були внесені IP-адреси 4-х підмереж Amazon Web Services і 1-ї мережі Google. Про блокування було повідомлено 16 квітня[2]. Існує думка, що блокування Telegram насправді є репетицією відключення Інтернет на території Росії[3].

Наслідки

Невдалі спроби блокування Telegram призвели до часткової або повної недоступності на території Росії окремих інтернет-сервісів, у тому числі сервісів Google, Amazon.

В процесі блокування також частково були заблоковані підконтрольні російським спецслужбам сервіси «ВКонтакті», «Яндекс» і «Однокласники»[4].

На 26 квітня в результаті блокування втрати російського бізнесу склали 2 млрд доларів[5].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.