Бобрієвич Олександр Павлович

Бобрієвич Олександр Павлович
Народився 25 грудня 1928(1928-12-25)
Шпола, СРСР
Помер 5 листопада 2005(2005-11-05) (76 років)
Львів, Україна
Діяльність геолог
Alma mater Львівський національний університет імені Івана Франка
Галузь геологія
Звання Професор
Ступінь доктор геолого-мінералогічних наук
Відомий завдяки: Дослідження алмазоносності Якутії та України
У шлюбі з Бобрієвич Е.О.
Діти Баранова Т.О. (дів. Бобрієвич), Бобрієвич Є.О.
Нагороди
Медаль «За трудову доблесть»

 Бобрієвич Олександр Павлович у Вікісховищі

Олександр Павлович Бобрієвич (м. Шпола, СРСР, 25 грудня 1928 р. — м. Львів, Україна, 5 листопада 2005 р.) — український та радянський геолог і петрограф. Доктор геолого-мінералогічних наук, професор, завідувач кафедри петрографії Львівського державного університету імені Івана Франка, голова алмазної науково-досліднї партії Амакинської експедиції.

Біографія

Народився 25 грудня 1928 р. в м. Шпола Черкаської обл., його дитинство і шкільні роки пройшли в м. Ставрополі та в м. Львові.

Освіта та початок наукової діяльності

Після закінчення у 1947 р. чоловічої середньої школи № 1 м. Львова навчався на геологічному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка. В 1951 р. закінчив з відзнакою навчання та вступив в аспірантуру на кафедрі петрографії. У 1955 р. успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Геолого-петрографическая характеристика вулканических пород междуречья Ужа и Латорицы (Закарпатье)». Протягом 1951–1955 рр. працював молодшим науковим співробітником Інституту Геології Корисних Копалин АН УРСР.

Амакинська експедиція

На початку 1955 р. О. П. Бобрієвича разом з іншими молодими науковцями й випускниками геологічного факультету за рекомендацією В. С. Соболєва скеровано в Якутію, де протягом майже десяти років він очолював алмазну науково-дослідну партію Амакинської експедиції, яка виконувала роботи з комплексного вивчення щойно відкритих алмазних родовищ Якутії. Результати кропіткої праці стали основою докторської дисертації «Петрология кимберлитов Якутии», яку він захистив 1961 р.

Наукова та викладацька діяльність

У 1964 р. вчений повернувся в Україну, де в Інституті Мінеральних Ресурсів Міністерства Геології України очолив відділ алмазів і благородних металів. Під його керівництвом сформувалась активна алмазна група і розпочалися за його безпосередньої участі широкомасштабні розшукові і науково-дослідні роботи по алмазоносності надр України.

З 1974 по 2000 рік займав посаду завідувача кафедри петрографії Львівського Державного Університету. Весь цей час поєднював педагогічну та наукову діяльність. Читав основні курси (петрографія кристалічних порід, фізико-хімічні основи петрографії і мінералогії) і нового спецкурсу «Геологія алмазних родовищ», був науковим керівником аспірантів, п'ятеро з яких захистили кандидатські дисертації. Поряд з активною педагогічною і науково-організаційною діяльністю, О. П. Бобрієвич продовжував займатися проблемами алмазоносності і металоносності України. У тісній співпраці зі своїми учнями й колегами з Інституту Мінеральних Ресурсів та геологами виробничих геологічних організацій, став фактично куратором алмазних досліджень в Україні.

Науково-організаційна та громадська діяльність

О. П. Бобрієвич був одним із організаторів і науковим керівником Галузевої науково-дослідної лабораторії вивчення речовинного складу рудоносних формацій, створеної 1979 р. у Львівському Державному Університеті ім. Івана Франка з ініціативи Міністерства геології України, а також Інституту геології і мінерагенії золота, кольорових металів і алмазів України. У 1994 р., заступником відповідального редактора «Мінералогічного збірника», членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій з геологічних спеціальностей Львівського університету, членом оргкомітету багатьох наукових форумів всесоюзного і республіканського рівнів.

Помер та похований у Львові , на полі № 16 Личаківського цвинтаря.

Роль у вивченні алмазоносності Якутії

Дослідженню кімберлітів Якутії та їхньої алмазоносності, які сприяли відкриттю нових родовищ алмазів, присвячені десятки статей О. П. Бобрієвича та класичні колективні монографії:

«Алмазы Сибири» (1957)

«Алмазные месторождения Якутии» (1959)

«Петрография и минералогия кимберлитовых пород Якутии» (1964)

Ці праці, відзначені різними нагородами, були перевидані в США, Великій Британії, Німеччині, Японії та Китаї.

Під керівництвом О. П. Бобрієвича відкрито мінерал гроспідит — кіанітовый эклогіт з піроп-альмандин-гросулярним гранатом в ассоціациії с омфацитом. Гроспідит зустрічається у вигляді ксенолітів в алмазоносних кімберлітах.

Роль у вивченні алмазоносності і металоносності України

За керівництва О. П. Бобрієвича та його безпосередньої участі виконано широкомасштабні розшукові роботи, за підсумками яких у розсипищах виявили дрібні алмази кімберлітового типу, а також численні прояви супутника алмазу — піропу. На підставі цих досліджень складено першу прогнозну карту можливої корінної і розсипної алмазоносності України. Прогноз підтвердився в 70-х роках ХХ ст відкриттям чотирьох трубок та двох дайок кімберлітів і навіть знахідок в одній з них кристалів алмазу. Основні прогнозні розробки були опубліковані в книгах під його керівництвом:

«Алмазоносность юго-западной окраины Русской платформы» (1970)

«Алмазоносність теригенних утворень балтської світи України» (1973)

«Геология алмазных месторождений» Учебное пособие. Львов ЛГУ (1982)

Сенсаційним стало визначення серед теригенних відкладів центральної частини Донбасу поряд з малохромистим піропом хромового піропу (О. Бобрієвич, М. Головко, Л. Дружинін та ін., 1977) з вмістом Cr2О3 = 4,88-6,27%, що є близьким до піропів з алмазоносних кімберлітів Якутії та алмазовмісних ксенолітів мантійного перидотиту. Ці знахідки, безумовно, стали важливим доказом прояву в цьому регіоні алмазоносних кімберлітів. Вони мають принципове значення в розгляді реальності загальнотеоретичних передумов корінної алмазоносності не тільки цього регіону, а й Східноєвропейської платформи загалом.

Нагороди

Наукова, педагогічна і громадська діяльність ученого високо оцінена геологічною громадськістю на державному і міжнародному рівнях.

Медаль «За доблестный труд»

Медаль В. І. Лучицького

Медаль «За заслуги у розвідці надр»

Медаль «За трудову доблесть»

О. П. Бобрієвича обрано академіком Нью-Йоркської Академії наук, нагороджено срібною медаллю «2000 видатних людей ХХ століття» і золотою медаллю «Людина року». Його ім'я занесено в енциклопедичний словник «Who is who».

Література

Андреева-Григорович А., Семененко В. Бобриевич Александр Павлович / Журнал «Геолог Украины». № 4 (28), ОКТЯБРЬ-ДЕКАБРЬ, 2009

А. П. Бобриевич «Даже самый маленький алмазик мог обернуться большим сроком» / інтерв'ю газеті «Високий Замок»

Геологический словарь (в трех томах), 2010, ВСЕГЕИ

«Геологическая служба Якутии. Геологическое картирование, открытие, разведка, персоналии 1957–2010» Москва, Научный мир, 2012г.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.