Боговтілення
Боговтілення (грец. ενανθρώπηση, лат. incarno) — прийняття образу людини. Перше Пришестя Христа.
В Євангеліях говориться, що Ісус Христос підкорявся законам людської природи: проходив стадії дорослішання людини, вживав їжу, радів, страждав, терпів і помер на хресті.
З самого початку було дві течії християнства: одна з них вважала Ісуса Богом (католики), а інша що Ісус прото Мессія посланий Богом і підкоряється Богу (монархіоністи, пізніше Аріани Після Першого Нікейського собору були вигнані з римської імперії, проте їхня релігія отримала поширення серед германських племен. Після експансії католиків-франків Аріанство лишалося лише на Піренейському півострові та у Північній Африці, де злилося з ісламом через схожість поглядів на природу Ісуса.). Кожна з цих двох течій підтверджувала свою думку Біблією але обидві течії називали його Сином Божим.Однак що саме стояло за словом «син» і як «син» був пов'язаний з «батьком» і « Святим Духом», — було предметом розбіжностей. Цікаво, що в Біблії словосполучення Син Божий вживається не тільки до Ісуса, так іще називали Адама, Ефрема, Ізраїля а також ангелів.
Ряд богословів вважав, що Ісус Христос, Син Божий, народившись від Діви Марії, перейняв людську природу в усьому, крім гріха, а потім жив в людському тілі. Апологети Боговтілення захищали цю ідею в полеміці з гностичними сектами, які дотримувалися докетизму, вважаючи, що Ісус Христос був істотою виключно духовною, який тільки виглядав, як людина.
Першому Нікейськомусоборі ухвалили, що Син є одночасно і людиною, і тим же самим Богом, що і Отець: «Бог від Бога», на противагу вченню Арія за основу був прийнятий термін «єдиносущний» (ομοούσιος), тобто Син і Батько одна сутність — Божество. Дехто вважає, що трійця запозичена із язичництва (див.Триглав) по логіці якщо Зевс бог то його син теж бог рівний йому.
Джерела
- Walter Drum. The Incarnation из Catholic Encyclopedia. Vol. 7. New York: Robert Appleton Company, 1910.
- 'De trinitatis erroribus', by Michael Servetus (Non-Trinitarian)
- On the Incarnation by Saint Athanasius of Alexandria. (Trinitarian)
- The Oneness of God Homepage of Dr. David K. Bernard. (Oneness)
- The Seven Ecumenical Councils, from the Nicene and Post-Nicene Fathers, vols. 2-14
- The Oneness of God Давид К. Бернар
- Артемія Ейрині
Посилання
- Антроподіцея // Українська Релігієзнавча Енциклопедія