Бозджаада (острів)

Бозджаада́ (тур. Bozcaada), або Тенедос (грец. Τένεδος) — острів у північній частині Егейського моря, при виході з протоки Дарданелли, що належить Туреччині. В адміністративному відношенні утворює район Бозджаада, що входить до складу ілу Чанаккале.

Тенедос (Бозджаада)
тур. Bozcaada
Венеціанська фортеця на острові Тенедосі

Карта
Розташування островів Тенедос та Імброс
Розташування островів Тенедос та Імброс
Географія
39°49′ пн. ш. 26°03′ сх. д.
Місцерозташування Егейське море
Акваторія Егейське море
Площа 37.6  км² 
Найвища точка 672 м
Країна
 Туреччина
Регіон іл Чанаккале
Адм. одиниця Чанаккале[1]
Населення 2,427[2] (2000)
Вебсайт [http://[3] '"`uniq--ref-00000001-qinu`"']
Тенедос (Бозджаада)
Тенедос (Бозджаада) (Туреччина)

 Бозджаада у Вікісховищі

Другий за площею острів Турецької Республіки площею 37,6 км², населення станом на 2000 рік становило 2 427 осіб, з яких тільки близько 30 осіб греки, решта турки. Через свою стратегічну важливість мав дуже бурхливу середньовічну історію.

Сучасна турецька назва острова Бозджаада означає в перекладі «сіруватий острів» (тур. bozca — сіруватий, землистого кольору, ada — острів).

Історія

Острів розташований за 5 км на захід від узбережжя Малої Азії (Анатолія). За часів ранньої античності був освоєний і колонізований древніми греками. Грецьке населення так чи інакше контролювало життя острова до 1204 року, коли ним опанувала Венеціанська республіка, яка звела тут фортецю для контролю над чорноморськими протоками.

За 10 км на північ від Тенедоса розташовані також стратегічно важливі Кролячі острови біля самого входу в Дарданелли. За контроль над островами в XIII—XV століттях боролися Венеція і Генуя (Війна Кьоджа), а також Візантія, оскільки грецьке населення острова зберігало вірність православним традиціям.

Будучи не в змозі вирішити суперечки за острів, противники звернулися до Папи Римського. Урбан VI постановив повністю нейтралізувати острів, наказавши також виселити його 4 тисячі грецьких жителів на Крит і Евбею. Потім Османська імперія підпорядкувала острів під свою владу в 1470 році, знову заселивши його групами грецького і османського населення.

Ослаблення Османської імперії призвело до гострої боротьби за острів. 10 березня 1807 року сталося захоплення острова Тенедос десантом російської ескадри. Острів служив базою російського флоту під час блокади Дарданелл.

У 1918—1923 роках його, а також більший Імброс, включила до свого складу нейтральна демілітаризована Зона проток, викроєна союзниками Османської імперії, яка вже почала розпадатись. Перемога Кемалістського руху завершилася підписанням 1923 року Лозаннського мирного договору, який визнав права Туреччини на острів. Попри те, що Лозаннський договір закріпив права християнського населення острова, республіканська Туреччина його ігнорувала. Практично всі християни покинули острів до початку 1970-х року, емігрувавши в Королівство Греція, Німеччину, США, Канаду та інші країни.

Економіка

Острів здавна був відомий своїм виноробством. В наш час[коли?] основні галузі економіки туризм, дайвінг. 2000 року на острові почала функціонувати вітряна електростанція.

Примітки

  1. GEOnet Names Server — 2018.
  2. :: Bozcaada Administration ::.. - POPULATION STATUS. Bozcaada.gov.tr. Процитовано 6 січня 2009.[недоступне посилання з червня 2019]
  3. :: Bozcaada Administration ::.. - Home. Bozcaada.gov.tr. Процитовано 6 січня 2009.[недоступне посилання з червня 2019]

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.