Бонневіль (озеро)

Бо́нневіль (англ. Bonneville) — доісторичне, прісноводне плювіальне озеро на північному заході штату Юта, США. Назване на честь Бенджаміна Бонневіля (17961878), який досліджував цю частину Америки.

Озеро Бонневіль (близько 15,5 тис. років до н. е.)
Лон-Рок — колишній берег висохлого озера

Озеро утворилось в льодовикову плейстоценову епоху 32 тисячі років тому, 14,500 тисяч років тому прорвало греблю у Ред-Рок, після Бонневільської повені озеро відступило до рівня Прово. Рівень озера впав близько на 105 м було скинуто близько 4,200 км³ води. На цьому рівні озеро проіснувало близько 500 років.

Близько 12 000 років до н. е. рівень води в озері почав падати знову через кліматичні зміни, і 10 000 років до н. е., рівень води впав нижче навіть за сьогоденний рівень Великого Солоного озера. Невелике підвищення рівня води в озері сталося близько 8,9 - 8,3 тисяч років до н. е., що призвело до утворення берегової лінії Гілберта.

На його місці збереглись лише численні реліктові озера, з яких найбільші Велике Солоне, Юта, Севір, Раш та Мале Солене озеро.

Озеро мало площу 50 тисяч км²[1], довжину 500 км, ширину до 230 км. Глибина досягала 300–400 м[2].

Територія озера є сучасним регіоном видобутку калійних солей. Глибина сучасних соляних відкладів становить 1,8 м, які сформувались внаслідок повного висихання водойми і є четвертинними соленосними відкладами. Вони представлені засоленими мулами, глинами, солітовими вапняками та гіпсом, що перекриваються соляною кіркою товщиною 1,5 м, розвиненою на площі 380 км² до глибини 6 м. В них міститься розсіл, який має промислове значення. Розсоли хлоридного типу, насичені NaCl і містять 1,0-1,5% KCl. Родовища розробляються з 1907 року.

Сьогодні через територію озера проходить високошвидкісна траса, яка дозволяє розвинути швидкість більш як 1000 км/год. Пейзажі озера використовувались в декількох фільмах «День незалежності», «Найшвидший «Індіан»» тощо. На території озера успішно приземлилась капсула космічного апарата «Стардаст».

Див. також

Джерела

Примітки


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.