Борова (Ізюмський район)

Борова́ селище міського типу, Ізюмського району Харківської області України, поблизу річки Оскіл. Населення — 5277 осіб на 1 січня 2020 року.

смт Борова
Країна  Україна
Область Харківська область
Район/міськрада Ізюмський район
Рада Борівська селищна рада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване 1664 — перші відомості
Статус із 1968 року
Площа 7,8 км²
Населення 5277 (01.01.2018)[1]
Густота 677 осіб/км²
Поштовий індекс 63807
Телефонний код +380 5759
Географічні координати 49°22′54″ пн. ш. 37°38′27″ сх. д.
Висота над рівнем моря 92 м
Водойма р. Борова, Оскіл, Оскільське водосховище
Відстань
Найближча залізнична станція: Переддонбасівська
До станції: 1,5 км
До обл. центру:
 - залізницею: 193 км
 - автошляхами: 144 км
Селищна влада
Адреса 63801, Харківська обл., Ізюмський р-н, смт Борова, вул. Миру, 1
Голова селищної ради Тертишний Олександр Володимирович
Вебсторінка Борівська селищна рада
Карта
Борова
Борова
Борова

У селищі розташовані маслозавод, промислова артіль, філіал Піско-Радківської РТС, середня і початкова школи, будинок культури та 2 бібліотеки.

Географічне розташування

Селище міського типу Борова знаходиться на лівому березі Оскільського водосховища у місці впадання в нього невеликої річки Борова. Селище витягнуто вздовж річки на ~ 8 км.

Від водосховища селище відділяє невеликий сосновий масив. До селища примикає село Бойні. Нижче за течією за 2 км село Підлиман.

Відстань до міста Харків залізницею 193 км, по шосе 165 км. Через селище проходять автомобільні дороги Р79, Р78 і залізниця, найближча станція Переддонбасівська за 1,5 км.

Назва

Очевидно, що назва селища Борова походить від найменування лівої притоки Оскола — річки Борової, а річку найменовано в зв'язку з прадавнім сосновим бором, що простягнувся тут на 20 км.

Історія

Перші літописні згадки про Борівську землю датуються 1698 роком у розповіді про Гороховатську чоловічу пустинь — невеликий монастир, що спочатку був на лівому березі Оскола, а згодом розташувався на правому березі Оскола, біля гороховатських скель, а у 1760 p. повернувся на лівий берег Оскола, при впадінні річки Борової. Хоча перші поселення на її території, як вважають історики, з'явились ще раніше. Тому своє літочислення Борівщина веде з 1664 року[2]. Борова виникла на місці хутора Борового, котрий уперше згадується у переписі 1732 року, і слободи Борової. 1780—1784 років обидва населених пункти згадуються під назвою хутір Боровий. Можливо, що водночас з монастирем був заснований і хутір Боровий.

Приблизно в 1780—1784 рр. в Куп'янському повіті Харківського намісництва проведений перепис всіх земельних угідь. У цих документах згадується про два хутора з однаковою назвою — «Боровий».

Один з цих хуторів для тих часів був великим населеним пунктом, він мав 35 дворів з населенням 247 чоловік. Розташований хутір по обидві сторони річки Борової. Поблизу Піщаного озера і двох безіменних озер, обнесений огорожею з двома вежами, церквою і дерев'яними келіями, стояв монастир. Саме цьому монастирю і належав хутір, населення якого обробляли монастирські землі.

На лівому березі річки Борової був другий хутір Боровий, а землі його — по обидві сторони річки. Цей хутір мав тільки 3 двори, в яких жило 20 чоловік. Всі вони були кріпаками поміщиці.

Обидва хутори були заселені вихідцями з Правобережної України, так званими черкасами.

В листопаді 1788 р. монастир було зліквідовано, його землі та майно перейшли власність держави, селян перевели у розряд економічних, а згодом — державних.

В 1794 році з території ліквідованого шість років тому монастиря в хутір Боровий на лівий берег річки була перенесена церква, навколо якої розрослася слобода Борова. Її населення поповнювалося також за рахунок колишніх військових, які після 25 років служби селилися тут і наділялися невеликими ділянками землі.

Населення хуторів, а потім і слободи Борової в основному займалося землеробством і тваринництвом. Вирощували жито, пшеницю, просо, овес, розводили велику рогату худобу, овець, іноді розвивалося садівництво. Крім того, жінки пряли льон, коноплю, шерсть, ткали полотно і сукно. Вироби йшли для власного користування, а іноді — на продаж.

Довгий час Борова була невеликою слободою Гороховатської волості. На початку XX століття слобода розрослася, особливо в напрямку хутора Борового.

Селище постраждало внаслідок геноциду українського народу, проведеного урядом СРСР у 1932—1933 роках, кількість встановлених жертв у Боровій та Шийківці — 693 людини[3].

У 1968 році відбулася зміна статусу на селище міського типу.

Постаті

Уродженцями Борової є

Економіка

  • В селищі є молочно-товарна ферма.
  • КП «Борівська районна друкарня»
  • Борівська харчосмакова фабрика. (не працює)
  • ТОВ «Борівський завод продтоварів».(не працює)
  • ТОВ «Борівський міжгосподарський комбікормовий завод».
  • ЗАТ «Борівський молокозавод».(не працює)
  • Борівський елеватор.
  • Навколо селища декілька оздоровчих таборів.
  • Турбази відпочинку.
  • Розвинуті фермерські господарства, бджолярство.
  • Компресорна станція газогону «Союз». Вважається престижною працею у районі. Багато мешканців займаються ловлею раків та рибальством.

Об'єкти соціальної сфери

  • Борівська гімназія.
  • Школа.
  • Музична школа
  • Будинок піонерів
  • Районний будинок культури
  • Районна бібліотека
  • Дитяча бібліотека
  • Районний спорткомплекс

Пам'ятки

  • Поруч із селищем знаходиться курган Попові могили.

Дивитись ще

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2020 року (PDF)
  2. Монастирська колонізація Ізюмського слобідського козацького полку / Т. О. Ісаєв // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія : Історія України. Українознавство: історичні та філософські науки. - 2008. - № 835, Вип. 11. - С. 3-9.
  3. Мартиролог. Харківська область, С. 432—448

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.