Боротьба (газета УПСР)

«Боротьба́» — щоденна газета, що виходила в Києві в 1917–1920 роках.

«Боротьба»

Номер газети за 23 лютого 1919 року

Тип щоденна газета, колишня організаціяd
Мова українська
Політична належність Українська партія соціалістів-революціонерів
Місце публікації Київ
Періодичність 1 доба

Засновано 18 квітня (1 травня) 1917
Головний редактор Шраг Микола Ілліч і Еллан-Блакитний Василь
Припинення публікацій 4 квітня 1920

На початку 1917 — центральний орган Української партії соціалістів-революціонерів. Редактор Микола Шраг. З газетою співробітничали Микита Шаповал, Никифір Григоріїв, Аристарх Терниченко[1].

Після розколу УПСР навесні 1918 року — орган її лівої течії, що згодом оформилася в самостійну партію, взявши собі назву, похідну від назви її друкованого органу «боротьбисти». Виходила за редакцією Василя Елланського[1].

Історія

У 1915 році в Києві виходив тижневик «Боротьба» — нелегальний друкований орган київської групи українських соціалістів-революціонерів. Друкувався на міміографі накладом до 300 примірників. Усього вийшло п'ять номерів, останній  — 1 серпня 1915 року. Тижневик не мав чітко окресленого партійного програмного характеру, що пояснюється участю в його виданні широкого кола українських громадських та політичних діячів. З часописом співробітничали Сергій Єфремов, Андрій Ніковський, Володимир Самійленко, Микола Ковалевський, Микола Шраг та інші, її редагували Микола Ковалевський та Левко Ковалів[1].

Микола Ковалевський про видання тижневика «Боротьба» писав:[2][3]

Російський поліційний апарат був увесь час наставлений на те, щоб відкрити нашу нелегальну друкарню, але це не вдалося. Ми застосували тактику рухливості, кожне число «Боротьби» друкувалося в іншому місті. Тут придалися нам наші зв'язки… Найдовше переховувалася наша друкарня в Олександрівській лікарні під опікою нашого випробуваного товариша Ісаака Базяка, який працював у цій лікарні фельдшером…

Після того, як виявилося, що поліція почала нападати на слід друкарні в помешканні Ісаака Базяка, друкарню перенесено в інше місце, а «Боротьбу» почав друкувати у військовому штабі Округи штабовий писар Панас Любченко, що пізніше був головою Ради Комісарів України, поки сам застрілився. Потім друкарня «Боротьби» мандрувала в інші місця, і поліція до самої революції її не знайшла.

Примітки

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.