Бражник прозерпіна

Поширення

Центральна, південна та південно-східна Європа, південний Урал, Кавказ та Закавказзя, західна та частково Центральна Азія, Казахстан.

В Україні зустрічається майже повсюдно. Рідкісний. Здебільшого зустрічаються лише поодинокі особини.

Морфологічні ознаки

Розмах крил — 34–39 мм. Статевий диморфізм невиразний. Метелик з товстим кремезним тілом та порівняно невеликими крилами. Зовнішній край крил хвилястий. Передні крила сірувато- або брунатно-зелені з широким затемненням біля краю та широкою темно-зеленою смугою посередині. Задні крила вохристо-жовті з брунатно-чорною облямівкою вздовж краю. Тіло сіро-зелене. Черевце з щіточкою на кінці з брунатнозелених видовжених лусочок.

Особливості біології

Зустрічається на узліссях та лісових галявинах, ярах з чагарниками, рідколіссях, на лісових просіках, різнотравних луках, у степах, на пустирищах, узбіччях доріг тощо. Протягом року розвивається 1 генерація. Літ імаго триває з середини травня до червня, метелики активні у сутінках та вночі, живляться нектаром квітів. Гусінь розвивається з липня до серпня–вересня на онагрових та плакунових (плакун верболистий, зніт, енотера). Лялечки зимують у ґрунті.

Загрози та охорона

Загрозами є знищення природних біотопів, застосування пестицидів, випалювання трав.

Як компонент біоценозу пасивно охороняється у заповідниках Степу та Лісостепу України, зокрема в Українському степовому та Луганському ПЗ. Доцільним є створення ентомологічних заказників у місцях постійного перебування виду. Включений в Додаток ІІ Бернської конвенції.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.