Бразильський щит

Брази́льський щит (порт. Cráton Amazônico) — найбільший виступ докембрійського фундаменту Південноамериканської платформи в межах Бразильського нагір'я[1].

Бразильський щит
Континент Південна Америка
Орієнтовне розташування (Мезопротерозой) кратонів у Південній Америці та Африці. Показані кратонічні фрагменти Сан-Луїса і Луїса Алвеса (Бразилія), Арекіпа-Антофалла Кратон, Сахара Кратон і деякі дрібні африканські кратони.

Бразильський щит займає значну частину центральної, північної та східної частини материка. Він простягається від долини р. Амазонка на півночі до р. Парана на півдні. Поділяється на Західно-Бразильський (Центрально-Бразильський) та Східно-Бразильський масиви, які іноді розглядають як самостійні щити. Укладений переважно гранітами і ґнейсами, а також кварцитами, філітами та ін. породами архею і протерозою. Є родовища руд заліза (шт. Мінас-Жерайс та ін.), рідкісних елементів (ніобій, тантал, цирконій та ін.).

Див. також

Примітки

  1. Mantovani, Marta S.M.; de Brito Neves, Benjamin B. (2010). The Paranapanema Lithospheric Block: Its Nature and Role in the Accretion of Gondwana. У Gaucher, Claudio; Sial, Alcides; Haverson, Galen. Neoproterozoic-Cambrian tectonics, global change and evolution: a focus on south western Gondwana. Elsevier. с. 258. doi:10.1016/S0166-2635(09)01619-3.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.